praca/firma/przedsiębiorca

i

Autor: Materiały prasowe

Limit czasu pracy

Czterodniowy tydzień pracy. Czy pracodawca może go wprowadzić?

2023-12-11 7:52

Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się informacji o możliwości wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. NIektóre firmy wprowadzają eksperymentalnie taki grafik, a w Polsce w wyborach politycy postulowali wprowadzenie go oficjalnie do kodeksu pracy. Obecnie w Polsce obowiązuje 8 godzinny dzień pracy i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Czy potrzeba decyzji polityków czy pracodawca sam może wprowadzić czterodniowy tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy pracodawca może wprowadzić skrócony czas pracy?

Stosowny projekt złożono we wrześniu 2022 r. Jednak nie udało się go przeprocedować. Zapisano w nim skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, co oznacza, że pracowalibyśmy o 5 godzin krócej, oczywiście przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Dobowa norma wynosiłaby wtedy maksymalnie 7 godzin pracy. Ale pracodawcy nie muszą się oglądać na polityków. 

Skrócenie czasu pracy leży w gestii pracodawcy, na co zezwala Kodeks Pracy, który mówi, że "w skróconym systemie pracy możliwe jest dopuszczenie wykonywania przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru pracy, nie więcej niż do 12 godzin". Co istotne przy zachowaniu tego samego  wynagrodzenia. 

-Największe szanse na 4-dniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności. Sceptycznie patrzę na możliwość skrócenia tygodnia pracy dla sfery usług publicznych, zwłaszcza zdrowia. Przy braku lekarzy, pielęgniarek i barier w dostępie obywateli do służby zdrowia trudno sobie wyobrazić taką regulację, bo zagrozi ona bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli. To chyba najtrudniejsze wyzwanie. Problematyczne dziś wydaje się też wdrożenie skróconego tygodnia pracy w wielu branżach przemysłu, budownictwa, handlu– mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana. 

Eksperci z platformy edukacyjnej do nauki języków obcych Preply, w oparciu o dane Eurostatu, przygotowali opracowanie, z którego wynika, że pod kątem liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków Polacy są w europejskiej czołówce. Jak wynika z zestawienia, w 2022 roku średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godziny. Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godziny dłużej (40,5 godz.). Więcej od nas pracują jedynie Grecy, którzy w pracy spędzają średnio o pół godziny dłużej tygodniowo. Wysoko w zestawieniu znalazły się także Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się średnio 40,2 godziny w tygodniu, a także Portugalia (39,9 godz.). 

Według danych Preply, Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godziny, co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu w Unii Europejskiej. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3 godz.), Dania (35,4 godz.) i Austria (36 godz.). Do europejskiej średniej najbliżej jest Francuzom, którzy pracują 37,4 godziny tygodniowo. 

Badania Pracuj.pl wskazują na to, że pracownicy na polskim rynku pracy są przeciążeni i zmęczenii, potwierdzają to również inne badania Instytutu Gallupa, które pokazują, że 44 proc. pracowników doświadcza codziennie dużego stresu. "Zmęczenie, przepracowanie i stres to trio zwalające z nóg"-czytamy. W efekcie polski pracownik nie jest produktywny w pracy i coraz częściej doświadcza uczucia wypalenia zawodowego.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?

Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze