Zamiast papierka w sklepie otrzymamy e-paragony. Nowy minister finansów zapowiada rewolucyjne zmiany

2019-11-18 18:48 ŁT
Tadeusz Kościński
Autor: EAST NEWS Tadeusz Kościński

- Możemy się zająć tworzeniem takich rozwiązań jak elektroniczne paragony i faktury, kasy online w formie oprogramowania czy kompleksowy e-Urząd Skarbowy, gdyż w ciągu ostatnich czterech lat wykonano pracę u podstaw - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, w rozmowie z PAP.

Tadeusz Kościński pytany przez PAP o resortowe plany, odpowiedział, że możemy się spodziewać szeregu rozwiązań cyfrowych, jak "rozwinięcie usługi Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy, ale również tworzenie nowych platform dialogu z naszymi partnerami". - Myślimy o nowej formule konsultacji w formie spotkań legislatorów, osób, które interpretują przepisy, tj. pracowników administracji, przedsiębiorców, doradców podatkowych, przedstawicieli pracowników, tak żeby dialog był możliwie szeroki i stały - wyjaśnił minister.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki otrzymał ostrzeżenie przed Banasiem. "Oczyszczenia KAS z ludzi powiązanych z mafią VAT"

Podkreślał jednocześnie, że chciałby, żeby fiskus i cały system podatkowy był bardziej przyjazny. Bazą ma tu być choćby program Twój e-PIT, który "miałby się zmienić w e-urząd skarbowy". - To, czego najbardziej teraz potrzebujemy, to zmiana modelu obsługi podatników z systemu nazwijmy to "urzędowego" na model wspierający podatników, bardziej doradczy, który znamy np. z instytucji finansowych - powiedział Kościński.

Nowy szef resortu finansów odniósł się również do zarzutów, przede wszystkim ze środowisk zbliżonych do Konfederacji, że rozpoczynał swoją karierę zawodową w londyńskim oddziale Banku Handlowego, co mogło wiązać się wówczas, w końcówce lat 70., z koniecznością współpracy z aparatem PRL.To dla mnie bolesne insynuacje, ponieważ moja rodzina po wojnie, ze względu na represje władz komunistycznych wobec osób walczących o wolną Polskę w armii Andersa zmuszona była do pozostania na emigracji. Dlatego urodziłem się w Londynie, a nie w Polsce. Pracę w bankowości zaczynałem w japońskim banku, a do londyńskiego oddziału Banku Handlowego trafiłem w ramach procesu rekrutacyjnego, podobnego do takiego, jakie obecnie są standardem również w Polsce, prowadzonego dla obywateli brytyjskich, gdyż tylko takim paszportem się wtedy legitymowałem. Każdy bank w londyńskim City musiał zatrudniać Brytyjczyków, którzy znali lokalne przepisy, zasady rachunkowości, odpowiadali za kontakty z regulatorami. Tak znalazłem się w oddziale Banku Handlowego - stwierdził Kościński. 

Minister dodał, że przez ponad 10 lat nigdy żadni funkcjonariusze i przedstawiciele ówczesnych władz nie próbowali przekonać go do „socjalistycznej drogi rozwoju” ojczyzny. - A jak tylko komunizm w Polsce upadł, przyjechałem do Polski i postanowiłem, że tu zostanę - podkreślił szef resortu finansów.

Źródło: PAP

Najnowsze