Zamrożenie podwyżek ceny prądu zagrożone? Pilna nowelizacja ustawy o cenach energii

2019-01-30 17:55
prąd
Autor: Pixabay prąd

Eksperci ostrzegali, a resort energii szedł w zaparte. Teraz minister Krzysztof Tchórzewski przyznał się, że ustawa o cenach energii wymaga "pilnej nowelizacji". - Robimy krok do tyłu - powiedział w środę szef Ministerstwa Energii na antenie Radia RMF. Co z obiecaną obniżką akcyzy na energię elektryczną i opłaty przejściowej?

- Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie Radia RMF.

Jak będzie wyglądała nowelizacja? Minister Tchórzewski zdradził jedynie, że ma ona dotyczyć roli regulatora rynku energii. W rządowej ustawie prądowej URE nie miało nic do powiedzenia. Zmiany mają zostać wprowadzone do końca marca.

Obowiązująca od 1 stycznia ustawa ws. cen prądu zakłada obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł/MWh, obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. i ustalenie poziomu cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z końca 2018 r. oraz cen energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30 czerwca 2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny - przypomina serwis wnp.pl.

Źródło: RMF FM

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze