Nowe Prawo wodne: Opłaty za wodę i ścieki wzrosną średnio o 20 zł dla 3-osobowej rodziny
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 4 maja 2017
Projekt nowelizacji Prawa wodnego 26 kwietnia został złożony w Sejmie. Zgodnie z nowelą, ma zostać utworzona nowa jednostka prawna – Wody Polskie, która będzie specjalizowała się w realizacji inwestycji wodnych i pozyskiwaniu funduszy na ten cel. Projekt zakłada także wprowadzenie maksymalnych opłat za usługi wodne, np. pobór wody dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Według Doroty Jakuty, prezeski Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie", za nowelizację zapłacą odbiorcy indywidualni.
Przeczytaj również: Ceny OC zaczynają spadać. Pierwszy raz od dwóch lat
Ile wyniosą maksymalne opłaty za usługi wodne?
Maksymalne opłaty mają być uzależnione od wielkości aglomeracji. Zgodnie z nowelą, wyniosą od 15 groszy (w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców) do 40 groszy (w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców) za metr sześcienny wody powierzchniowej lub podziemnej. Ministerstwo środowiska chce, aby w latach 2017 – 2018 opłaty pozostały bez zmian i wyniosły 6,8 grosza za metr sześcienny wody podziemnej oraz 4 grosze za metr sześcienny wody powierzchniowej. Raz na rok wysokość maksymalnych opłat byłaby określana na drodze rozporządzenia.
Zobacz także: Ceny żywności idą w górę. Drożeją papierosy, alkohol i woda mineralna
W październiku 2016 r. do sejmu trafiła inna propozycja nowelizacji Prawa wodnego. Już wtedy Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie" miała do niej zastrzeżenia. Teraz jest podobnie. Zdaniem Doroty Jakuty nowa wersja ustawy nie odbiega zasadniczo od treści poprzedniej noweli. Według reprezentantki samorządu prawo uderzy w odbiorców, którzy płacą za dostawę wody i odbiór ścieków. Cytowana przez Portal Samorządowy Jakuta podkreśliła, że wprowadzenie stałej, proponowanej w ustawie opłaty za usługi wodociągowo-kanalizacyjne spowoduje 2-procentowy wzrost opłat od 1 lipca 2017 roku. W przypadku trzyosobowej rodziny wiąże się to ze średnią podwyżką rzędu 20 zł w skali roku.
Może cię zainteresować: Jak dostać do 30 proc. zwrotu za ubezpieczenie OC i nawigację gratis w LINK4?
Opłaty za wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do środowiska
Jakuta ma także zastrzeżenia do ustalenia opłat za wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do środowiska. Jej zdaniem mogą one doprowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw. Ponadto, treść noweli nie gwarantuje, że w latach 2017 – 2018 z opłat będą zwolnione przedsiębiorstwa wodociągowe. Zgodnie z obietnicami rządu, w tym roku podwyżki opłat za wodę nie powinny objąć: odbiorców indywidualnych, rolników czy przedsiębiorców.
Oprac. na podst. twitter.com, portalsamorzadowy.pl