UWAGA! Kolejne osoby z koronawirusem w starachowickim szpitalu!

i

Autor: pixabay UWAGA! Kolejne osoby z koronawirusem w starachowickim szpitalu!

Zasady kwarantanny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

2020-03-17 6:02

Walka z epidemią koronawirusa weszła w ostrą fazę. Najważniejszym zadaniem jest teraz maksymalnie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. To nie jest czas na półśrodki. W Polsce ogłoszony został stan epidemiczny, między innymi przywrócono kontrole na granicach, wstrzymano międzynarodowe połączenia kolejowe i wszystkie lotnicze, a także wprowadzono obowiązkową, 14 - dniową kwarantannę dla wszystkich wracających Polaków. Pamiętajmy o tym, że kwarantanny nie wolno nam lekceważyć i, że to, jak szybko i intensywnie rozprzestrzeniać się będzie wirus. Zależy nie tylko od rządu i służb, ale w dużej mierze od nas.

Według informacji przekazywanych przez ekspertów i polityków Polska znalazła się w najbardziej kluczowym momencie epidemii, bez wątpienia w ciągu najbliższych dni i tygodni chorych będzie gwałtownie przybywać. Wprowadzono szereg wytycznych, które mają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczeństwie:

- zamknięto placówki edukacyjne i uczelnie wyższe,

- zamknięto placówki kulturalne takie jak kina, teatry czy muzea,

- wprowadzono obostrzenia w działaniu galerii handlowych. Otwarte mogą być jedynie sklepy z żywnością, drogerie czy pralnie,

-przywrócono kontrole na przejściach granicznych dla transportu kołowego,

- wytrzymano połączenia kolejowe i lotnicze,

- wprowadzono tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dla obcokrajowców. Wpuszczeni do kraju zostaną jedynie uprawnieni cudzoziemcy czyli: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,

Czytaj również: Myślał, że zarobi na koronawirusie. Teraz ma tysiące produktów do dezynfekcji, których nikt nie chce kupić

Zgodnie z wprowadzonymi wytycznymi kwarantannie domowej muszą się poddać osoby:

- osoby mające kontakt z chorym,

- osoby wracające do kraju, niezależnie od tego czy przechodzą granicę pieszo, wjeżdżają autem albo autokarem, czy też przylatują specjalnym samolotem czarterowym,

Sprawdź także: Pakiet pomocowy BGK dla firm w związku z koronawirusem


Czym jest kwarantanna?

Zgodnie z definicją kwarantanna to czasowe odizolowanie ludzi, zwierząt, roślin lub towarów, w przypadków, których istnieje podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. To główne narzędzie wykorzystywane w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusów. Kwarantanną domową obecnie objęta zostaje osoba, która miała kontakt z chorym, a także wszyscy wracający zza granicy.

Kto nakłada decyzję o kwarantannie?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, bądź w przypadku osób zdrowych, które mogły mieć styczność z zarażonymi decyzję o odizolowaniu nakłada państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor. Osoba objęta kwarantanną domową dostaje konkretne wytyczne i musi się do nich stosować. Czymś innym jest natomiast izolacja, która dotyczy osoby chorej albo podejrzanej o zakażenie i najczęściej odbywa się ona w szpitalu.

Ile dni trwa kwarantanna?

Kwarantanna obowiązuje 14 dni od momentu pojawienia się kontaktu z osobą będącą nosicielem wirusa SARS-CoV-2, a także od momentu przekroczenia granicy. Odizolowanie może być jednak dłuższe i w określonych przypadkach wynosić nawet 21 dni. Należy pamiętać, że wobec tej samej osoby kwarantanna może być zarządzona więcej niż jeden raz.

Co należy robić podczas kwarantanny?

Podczas przebywania w odosobnieniu należy regularnie badać swój stań zdrowia, sprawdzać temperaturę i ogólne samopoczucie. Informacje te powinno się przekazywać inspekcji sanitarnej. Pozostali domownicy mieszkający z osobą objętą kwarantanną muszą maksymalnie ograniczyć kontakt, powinno się korzystać z innych naczyń, pościeli i innych przedmiotów codziennego użytku. Najlepiej także przebywać i spać w innym pokoju. Co ważne, w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia należy niezwłocznie powiadomić telefonicznie sanepid bądź zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Zobacz też: Koronawirus: Banki nie chcą klientów. Wysyłają SMS-y, żeby nie przychodzić do placówek

Czy w czasie trwania kwarantanny można wychodzić z domu?

Kwarantanna domowa to nie czas wolny. Nie można w tym czasie opuszczać miejsca zamieszkania ani zapraszać do siebie znajomych. W awaryjnych sytuacjach należy poprosić bliskich o pomoc, na przykład przy zrobieniu zakupów, czy wyprowadzeniu psa. Samowolne opuszczenie kwarantanny grozi grzywną do 5 tys zł. Osoby starsze i samotne powinny telefonicznie zgłosić się do gminy, by otrzymać pomoc w postaci przynoszenia zakupów czy paczek żywnościowych. Wiele sklepów i aplikacji zakupowych w tym szczególnym czasie wprowadza bezpłatne dostawy dla osób powyżej 60 roku życia. Warto również upoważnić inne osoby do odbioru leków wypisywanych na e-recepcie.

Czy podczas kwarantanny możliwe są odwiedziny policji?

W wyniku coraz większej liczby zarażonych koronawirusem podjęto decyzję w związku, z którą do drzwi osób, które powinny przebywać w odosobnieniu będzie pukać policja. Funkcjonariusze mają obowiązek sprawdzić, nie tylko czy dana osób faktycznie przestrzega zasad kwarantanny, ale także sprawdzać czy niepotrzebna jest jej pomoc. Aby uniknąć oszustów, którzy mogą się podszywać pod funkcjonariuszy, wizytujący policjanci będą musieli być w umundurowaniu.

Czy za złamanie zasad kwarantanny grożą kary?

Tak, za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Czy za okres kwarantanny wypłacane jest wynagrodzenie?

Osoby wysłane na kwarantannę przez inspektorat sanitarny za czas nieobecności w pracy otrzymają albo wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona albo do pracodawcy albo do placówki ZUS. Należy jednak pamiętać, że dzieje się to już po okresie odbytej kwarantanny. Osobom, które decyzję o przebywaniu w odosobnieniu podejmą same i nie otrzymają zaświadczenia od lekarza albo decyzji inspektora nie przysługuje prawo do żadnych świadczeń pieniężnych.

Powroty do domu samolotem

Do Polski wpuszczone zostaną wszystkie loty czarterowe z obywatelami RP na pokładzie. Dla tych, którzy nie mają możliwości powrotu do kraju transportem kołowym PLL LOT wraz z rządem przygotowali specjalnie loty, które odbędą się między innymi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty i ze Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w miejscach, do których nie zostanie zorganizowany specjalny przelot, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na jego stworzenie. Co ważne, podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę, która zależeć ma od kierunku lotu, pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze