Decyzja o zamknięciu placówek edukacyjnych była jednym z pierwszych działań polskiego rządu, a rodzicom, którzy w jej wyniku musieli zostać ze swoimi pociechami w domu przysługiwał zasiłek opiekuńczy na czas 14 dni. Chociaż początkowo szkoły miały być zamknięte do 25 marca, to według aktualnego planu dzieci w domu zostaną co najmniej do Wielkanocy. Przez ten czas zamknięte będą żłobki, przedszkola i szkoły oraz uczelnie. W związku z przedłużeniem tego okresu, rodzicom przymusowo zamkniętych w domach dzieci przysługuje wydłużony o 14 dni zasiłek opiekuńczy.
ZOBACZ TEŻ: Zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców przez 3 miesiące!
- Rodzice mają prawo do dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dzieckiem do lat 8., jeśli w związku z koronawirusem zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
CZYTAJ KONIECZNIE: Pobierasz zasiłek opiekuńczy? Dostaniesz niższą emeryturę!
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy u swojego pracodawcy złożyć:
- oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły,
- wniosek o zasiłek na druku Z-15a, który można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,