Od nowego roku wzrośnie maksymalna kwota zasiłku stałego

i

Autor: SHUTTERSTOCK Od nowego roku wzrośnie maksymalna kwota zasiłku stałego

Zasiłek stały wzrośnie o 74 zł. Jak zmienią się progi pomocy społecznej

2021-05-19 10:11

Rada Dialogu Społecznego otrzymała przyjętą przez rząd propozycję weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Przewiduje ona podwyżkę progów – dla osoby samotnej z 701 zł do 776 zł, a dla rodziny z 528 zł do 600 zł w przeliczeniu na jednego jej członka. Dzięki waloryzacji wzrosną również kwoty niektórych świadczeń. Więcej osób skorzysta też z bezpłatnych posiłków

Od nowego roku wzrośnie maksymalna kwota zasiłku stałego. Dotychczasowe 645 zł zmieni się na 719 zł. Przewidywany jest też wzrost progów dla osób samotnych z 701 zł do 776 zł, a dla rodziny w przeliczeniu na jednego jej członka z 528 do 600 zł. Zmienią się jednak również kryteria dochodowe dla osób, które w ogóle będą miały dostęp do świadczeń z pomocy społecznej.

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", w dokumencie przekazanym parterom społecznym przez rząd wskazano nowe progi dostępu. Rządzący chcą, by kryterium dochodowe dla osoby samotnej wzrosło od 2022 r. o 11 proc. Dla rodziny wzrost ma być jeszcze większy - 14 proc.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Jednak w ocenie ekspertów, na co dzień zajmujących się wsparciem najbardziej potrzebujących, jest to jedynie kosmetyczna zmiana. Tak nazywa propozycje rządowe w "DGP" Zdzisław Markiewicz, dyrektor MOPS-u w Opolu. - Zmiana nie przełoży się na wzrost uprawnionych do świadczeń. Podwyżka jest zbyt niska w porównaniu z tym, jak w ostatnich latach rosły najniższe wynagrodzenia oraz minimalne emerytury i renty - zapewnia Markiewicz.  

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

300 złotych na dziecko - Jest zapowiedź zmian w programie

Jednak, jak dodaje w dzienniku Norbert Paprota, który również kieruje MOPS-em, tyle że w Bochni, zwaloryzowane kryteria mogą wpłynąć na obniżenie opłat komunalnych lub w ogóle zwolnienie z ich ponoszenia przez osoby, które mają przyznane usługi opiekuńcze. Wszystko za sprawą wysokości takiej należności. Określa ją w uchwale gmina i jest ona zwykle zróżnicowana w zależności od tego, o ile przekroczone jest kryterium dochodowe. Jeśli nie jest, senior nic za nie nie płaci.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze