- Pierwszy wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego miał miejsce 1 września 2006 r. Wzrósł wówczas ze 144 złotych do 153 złotych. Kolejny wzrost – do 184,42 złotych – to listopad 2018 r. To my pierwszy raz od ponad 12 lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. W sumie po kilkunastu latach zaniedbań w tym zakresie świadczenie wzrosło o 62,84 złotych, czyli o około 40 proc. - powiedziała na konferencji prasowej minister Bożena Borys-Szopa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wygrali z bankiem. Dostają swoje pieniądze, które stracili przez oszusta
Oznacza to, że od 1 listopada 2019 roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi niemal 213 złotych. Co jednak najważniejsze, szefowa resortu rodziny ogłosiła też, że wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne. Od 1 stycznia 2020 roku wyniesie ono 1830 złotych, czyli podwyżka to niemal 250 złotych.
- Dzięki rekordowemu wzrostowi płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku znacznie wzrośnie również wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. W kolejnych latach kwoty te będą odpowiednio wyższe. To bardzo ważne, by osoby, które poświęcają się opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem, miały szansę na lepszą jakość życia - wyjaśniła minister Borys-Szopa.
pieniądze, nowe zasiłki, także na dziecko! TUTAJ >>>
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?
Wynika ono z z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub źródła zarobkowania. Świadczenie takie przysługuje rodzinie bądź faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Ubiegać się o świadczenie socjalne można wtedy, gdy rezygnacja z pracy wynika ze sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Warunkiem jednak jest to, że niepełnosprawność musiała powstać do 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli osoba niepełnosprawna wciąż się uczy.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym powyżej 16. roku (tylko w przypadku, gdy niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia) oraz seniorom powyżej 75. roku życia (tylko jeżeli nie pobierają dodatku pielęgnacyjnego).