Nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) przewiduje pozytywny wpływ takiej reformy na budżet państwa. Przekształcenie to ma sprawić, że wpłynie do niego kolejno 4,5 mld zł w 2021 r. oraz 12,5 mld zł w roku 2022 – wynika z przeprowadzonej 3 lutego oceny skutków regulacji (OSR) projektu ustawy. Elementem tego ma być 11,1 mld opłaty od członków OFE. Reforma ta zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne prowadzone przez IKE. Konta ta będą zasilone aktywami z OFE.
Nowy projekt zawiera także zapis o opłacie przekształceniowej w wysokości 15 proc., która zostanie naliczona dla aktywów przeniesionych do IKE. Osoby, które zdecydują się na przeniesienie do ZUS nie poniosą żadnych opłat.
Projekt zakłada wejście ustawy w życie 1 czerwca 2021 roku. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że przepisy będą realizować założenia przyjęte przez rząd w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
"Funkcjonujące obecnie OFE nie znajdują uzasadnienia, ponieważ nie realizują pierwotnych celów i założeń w postaci m.in. wypłat emerytur z filara kapitałowego, dziedziczenia i długoterminowego strumienia świadczeń emerytalnych z prywatnego systemu. OFE nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych" - czytamy.
Nowy podatek od piwa. Jest stanowisko ministerstwa finansów!
Projektodawcy tłumaczą, że opłata przekształceniowa wynika stąd, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT według stawki 17 proc. lub 32 proc., więc dla zachowania równowagi celowe jest objęcie środków przenoszonych z OFE na IKE jednorazową zryczałtowaną opłatą w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE, rozłożoną na dwie raty.
Proponuje się, żeby ustawa weszła w życie 1 czerwca 2021 r. Pierwotnie miało to nastąpić w 2020 r., jednak reformę odłożono w czasie z uwagi na pandemię koronawirusa.