merkel i scholz

i

Autor: Shutterstock; Filip Singer/AP

Grecja konta Niemcy

Zemsta po grecku. Każą Niemcom sprzedawać swoje wyspy!

2023-12-03 8:00

Podczas kryzysu finansowego strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel nałożyła na głowy państw Europy Południowej rygorystyczne wymogi oszczędnościowe. W marcu 2010 r. gazeta "Bild" wzywała w nagłówku: "Zbankrutowani Grecy, sprzedajcie swoje wyspy, i Akropol też". Teraz w obliczu kryzysu budżetowego w RFN Grecy radzą to samo Niemcom.

Niemcy stały się "chorym człowiekiem" Europy

Teraz to "Niemcy stały się "chorym człowiekiem" Europy. Gospodarka jest w recesji, rząd federalny ośmieszył się kryzysem budżetowym (..)", pisze w środę portal dziennika "Berliner Zeitung", zauważając, że "obecnie ludzie w Grecji z pewną dozą satysfakcji patrzą na katastrofę w Niemczech".

Były grecki minister energii i środowiska Panajotis Lafazanis odbija teraz piłeczkę z powrotem do Berlina. W wywiadzie dla gazety "Bild" stwierdził, że rząd niemiecki będzie musiał "nałożyć nadzwyczajne podatki zarówno na obywateli, jak i na firmy", aby zlikwidować ogromne niedobory budżetowe. To jednak zaostrzyłoby kryzys.

"Innym rozwiązaniem byłaby sprzedaż aktywów publicznych, takich jak wyspy, w celu szybkiego zebrania dużych sum" - powiedział "Bildowi" Lafazanis.

"Jeśli Niemcy sami się z tym nie uporają, będą musieli przejść pod nadzór +Trojki+" (trio Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego monitorowało grecki budżet państwa podczas kryzysu euro). "Życie jest mściwe. Niemcy doświadczą teraz tego, co narzuciły Grecji" - podsumował były minister.

Pieniądze to nie wszystko Jacek Sasin

QUIZ: Kultowe teleturnieje PRL i lat 90. Cała Polska je zna. Ty też?

Pytanie 1 z 10
Ekspert w "Wielkiej Grze", po tym jak zawodnik odpowiedział, że Johann Strauss zarobił 100 tys. dolarów:
Najnowsze