Waluty

i

Autor: Shutterstock Waluty

Notowania walut

Kursy waluty [13.02.2023]. Złoty traci wobec kluczowych walut

2023-02-13 9:04

Kursy walut w poniedziałek 13 lutego 2023 roku. Okazuje się, że po weekendzie polska waluta traciła na wartości wobec euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Zobacz, ile w poniedziałek 13 lutego 2023 roku trzeba zapłacić za euro, dolara, franka szwajcarskiego. Co wpływa na kurs polskiego złotego?

Kursy walut 13.02.2023

Jakie są kursy walut w poniedziałek 13 lutego 2023 roku. Po weekendzie polska waluta traci na wartości wobec euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Ile trzeba zapłacić za euro, dolara, franka szwajcarskiego? W poniedziałek 13 lutego 2023 roku o poranku euro kosztuje 4,78 zł, dolar amerykański kosztuje 4,47 zł, a za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 4,84 zł. Co wpływa na kursy walut?

Moc poszczególnych walut zależy od wielu czynników. Wpływ na kursy walut mają między innymi: wartość PKB, wysokość stóp procentowych, sytuację gospodarczą i polityczną danego kraju, sytuację międzynarodową, oraz różnice w stosunku importu do eksportu towarów i usług. Kursy walut są ustalane na podstawie danych z FOREX (międzynarodowy rynek walutowy). Waluty w Polsce wycenia Narodowy Bank Polski, który nim opublikuje oficjalne dane około południa danego dnia, wcześniej kontaktuje się z innymi bankami, by tam uzyskać informacje o kursach euro i dolara oraz wylicza ich kurs według specjalnego algorytmu.

Co zrobić, by nie przepłacać przy zakupie obcych walut? Kluczem jest bardzo systematyczna obserwacja rynku w momencie planowania zakupu i nie zostawianie tego na ostatnią chwilę. Oczywiście przy wymienia niewielkich kwot aż tak dużej starty nie ma, ale w przypadku większych już sytuacja staje się poważna i wybór właściwego momentu na kupno waluty obcej staje się kluczowy.

Sonda
Na czym oszczędzasz żeby odłożyć na wakacje 2023?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze