Zmarł Andrzej Heidrich. To on projektował polskie banknoty [ZDJĘCIA]

2019-10-21 14:08 MA
Banknoty
Autor: Shutterstock

Nie żyje Andrzej Heidrich, polski grafik, któremu zawdzięczamy projekty banknotów. Z jego pracowni wyszły wzory pieniędzy używanych od lat 70 do dzisiaj. Artysta miał 90 lat.

Heidrich urodził się w Warszawie w 1928 roku. Pracował m.in. jako ilustrator książek, projektant znaczków pocztowych i banknotów. Zawdzięczamy mu m.in. serię banknotów Wielcy Polacy, która w obiegu była w latach 1975-1996, a także używaną dziś serię Królowie i książęta Polski. Artysta był odpowiedzialny za współczesny wizerunek herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Heidrich zaprojektował także orły na mundurach polskich żołnierzy, odznaki policyjne oraz okładki polskich paszportów. 

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy jest w bankomacie? Jak działa bankomat? Zobacz WIDEO

W rozmowie z RMF FM zdradził, że najbardziej podobał mu się banknot 500-złotowy z 1974 r., przedstawiający Tadeusza Kościuszkę. - To było dla mnie wielkie przeżycie, kiedy pierwszy mój banknot wszedł do obiegu. Zawsze bałem się jak zostanie przyjęty przez społeczeństwo, czy będą jakieś uwagi. Wydaje mi się że został dobrze przyjęty przez społeczeństwo - wyjaśnił. 

W 2011 r. NBP wydał album „Andrzej Heidrich. Twórca polskich banknotów”, który, jak pisał ówczesny szef NBP Marek Belka, jest hołdem i podziękowaniem za ciężką pracę utalentowanego artysty. Jak czytamy w albumie, „jego przygoda z NBP rozpoczęła się w 1960 r., kiedy bank zaprosił go do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł. (…) Przez kolejne lata na zlecenie NBP Heidrich wykonywał dziesiątki szkiców i projektów banknotów. Jednak dopiero w 1975 r. (...) wprowadzono do obiegu jego pierwszy banknot: 500 zł z Tadeuszem Kościuszką”. - A po nim bardzo szybko weszła pięćdziesiątka ze Świerczewskim i setka z Waryńskim. Ruszyła inflacja i rynek potrzebował coraz wyższych i wyższych nominałów – wspominał sam Heidrich w wywiadzie udzielonym Teresie Torańskiej, zamieszczonym w albumie NBP.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wydrukowano miliony banknotów z literówką. Australijski bank przyznaje się do błędu

Od 1960 r. wszystkie projekty Heidricha opatrzone są przykładowym numerem seryjnym zaczynającym się od liter KH. Są to inicjały córki projektanta, Katarzyny. W cyfry składające się na numer jest zaś wpleciony jej rok narodzin (1954) w różnych konfiguracjach.

Najnowsze