Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych w kraju oraz całej Europie. Polega ona na wprowadzeniu postoju pociągów w nocy z 28 na 29 października na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów. Zmiana czasu w Polsce będzie dotyczyła 31 pociągów PKP Intercity.
Zobacz koniecznie: Zmiana czasu. Skąd się wzięła i czy to ma w ogóle sens?
„Kolej jest przygotowana do sprawnego realizowania połączeń podczas zmiany czasu. Pociągi wyjeżdżające 29 października już po godzinie 3.00 nowego czasu, kursują zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Tylko 31 pociągów na sieci kolejowej, kursujących w nocy 28/29 października zatrzyma się na zmianę czasu. Wyruszą zgodnie z rozkładem według „nowego" czasu." - skomentowało Biuro Prasowe PKP PLK.
Jak powiedziało nam Biuro Prasowe, postoje dotyczą m.in. pociągu TLK „Pogoria" jadącego z Gdyni Głównej do Bielska-Białej (postój na stacji Łódź Widzew) oraz pociągu TLK „Sudety" z Jeleniej Góry do Gdyni Głównej (postój w Inowrocławiu), pociągu IC „Przemyślanin" ze Szczecina Głównego do Przemyśla Głównego (postój na stacji Kędzierzyn Koźle).
Zobacz także: 30 mln zł mniej na seniorów? PO pyta rząd, gdzie są pieniądze
Informacje na temat dokładnych godzin kursowania składów w nocy z 28 na 29 października można uzyskać za pośrednictwem strony Intercity.pl, profilu przewoźnika na Facebooku, infolinii pod numerem 703 200 200 czy u konduktorów w pociągach. Co roku zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października. Stosuje się ją w blisko 70 krajach na świecie.
W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Wskazówek zegara w Europie nie przesuwają jedynie Islandia, Rosja i Białoruś.
Polecamy: Nowe połączenia z Polski. Zobacz, gdzie polecisz zimą
Sprawdź również: RAPORT: Co Polacy wiedzą o 500 Plus?