Zmiana czasu zlikwidowana na poziomie UE?
„Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy - odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie, do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, a nie prac nad zniesieniem zmian czasu (…) o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią” – podaje cytowane przez radiozet.pl Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Unijne prace nad porzuceniem zmiany czasu co prawda wyhamowały, jednak prawdopodobnie reforma w końcu nastąpi, a wszystkie kraje unijne porzucą zmianę czasu jednocześnie.
Unijne prace nad likwidacją zmiany czasu wyhamowane pandemią, mogą jednak powrócić
Projekt mający zlikwidować zmianę czasu w UE został przedstawiony w 2018 r. Do momentu zapadnięcia ostatecznej decyzji w mocy pozostaje obecny system.
12 września 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy o sezonowych zmianach czasu. Jeśli dyrektywa zostanie przyjęta, zniesie przeprowadzaną dwa razy w roku zmianę czasu w UE (tzw. czas letni i czas zimowy).
Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła, nie wyznaczono też terminu jej podjęcia. A zatem w mocy pozostaje obecny system (zakładający jednogodzinne przesunięcie czasu), który przedłuża okres dostępu do światła dziennego w lecie.
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie projektu w marcu 2019 r. Zagłosował za zniesieniem czasu letniego w 2021 r. Zanim akt o zakończeniu sezonowych zmian czasu zostanie uchwalony, Rada i Parlament Europejski muszą się porozumieć.