MRPiPS zapowiedziało nowelizację ustaw określających zasady przyznawania wsparcia rodzinom: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (ustawa reguluje program „Rodzina 500 Plus") oraz innych ustaw związanych z pomocą dla rodziców: ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o świadczeniach rodzinnych, o Karcie Dużej Rodziny oraz o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. „Kosmetyczne" zmiany w programie „Rodzina 500 Plus" mają nastąpić jeszcze w tym roku, ale będą miały na celu jedynie doprecyzowanie i uszczelnienie obowiązujących przepisów. Jak powiedziała minister Rafalska w programie „Jeden na jeden", jej resort chciałby, „żeby te przepisy obowiązywały na nowy okres zasiłkowy", a więc od 1 października 2017 roku.
ZOBACZ: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus
Po przeglądzie systemu świadczeń rodzinnych rząd jednoznacznie pozytywnie ocenił program „Rodzina 500 plus". W połowie czerwca Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła jednak projekt zmian dotyczących wsparcia dla rodzin. Podstawowe kryteria przyznawania świadczenie wychowawczego pozostaną bez zmian. Rząd uznał jednak, że niezbędne są pewne korekty, które uniemożliwią rodzicom wyłudzanie świadczeń wychowawczych.
CZYTAJ: Rząd PiS bierze się za zmianę 500 Plus i żłobki. O pieniądze będzie trudniej, o placówki łatwiej
Zaproponowane przez rząd zapisy mają dotyczyć m.in. ukrywania dochodów przez beneficjentów rządowego programu, rozwiązywania umów o pracę i ponownego zawierania ich na gorszych warunkach w celu pobierania świadczenia wychowawczego, opieki naprzemiennej czy 500 zł na dziecko dla samotnych rodziców.
500 plus dla samotnych rodziców
Rząd podejrzewa, że nie wszyscy single są nimi naprawdę. Jak utrzymuje, niektóre pary nie decydują się na sformalizowanie swojego związku i występują o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Dzięki temu potencjalni beneficjenci są w stanie spełnić kryterium dochodowe i udaje im się otrzymać dodatkowe 500 zł miesięcznie. Dlatego minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że urzędnicy będą sprawdzać, czy wnioskodawca wystąpił o alimenty. Jeżeli tego nie zrobił, jego wniosek zostanie odrzucony. Wyjątek od reguły mają stanowić sytuacje, w których jeden z rodziców zmarł, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone.
ZOBACZ: 500 Plus bez zmian. Będzie walka z „nieprawidłowościami”
Fikcyjna utrata dochodu
MRPiPS zauważyło, że niektórzy świadczeniobiorcy rozwiązują umowę o pracę, aby następnie podpisać umowę na niższą kwotę. Jest to możliwe, jeżeli przystąpi na to pracodawca. Dzięki temu procederowi wnioskodawcy kwalifikują się do rządowego programu. Resort rodziny chce ukrócić te praktyki poprzez odpowiednie zmiany. Jeżeli umowa z pracodawcą zostanie rozwiązana, z później te same strony podpiszą kolejną, na świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie można otrzymać dopiero po trzech miesiącach.
Opieka naprzemienna
Zasady przyznawania świadczenia wychowawczego mają zostać doprecyzowane w przypadku rodziców, którzy sprawują opiekę naprzemienną. Kwota świadczenia wychowawczego w przypadku opieki naprzemiennej dla każdego z rodziców ma stanowić połowę kwoty przysługującej za dany miesiąc. Dziecko będzie zaliczało się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, gdy opieka będzie sprawowana w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Terminy składania wniosków
Kolejna zmiana ma dotyczyć daty złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze lub rodzinne. Obecnie okres rozliczeniowy dla świadczeń rodzinnych trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku, a dla wychowawczych – od 1 października do 30 września następnego roku. Oba okresy mają zostać ujednolicone.
500 plus dla ryczałtowców
Rząd chce zapobiec wyłudzeniom ze strony ryczałtowców. Jak wskazuje, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą niejednokrotnie zaniżają swoje dochody, aby dostać świadczenie wychowawcze. Dlatego w ustawie zostaną doprecyzowane okoliczności przyznawania 500 plus dla tej grupy odbiorców. Osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz ryczałtowcy rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie będą mogli odliczać kosztów uzyskania przychodu wnioskując o 500 Plus na pierwsze dziecko. Przepisy dotyczące świadczenia wychowawczego uwzględniają bowiem dochód, a nie przychód beneficjenta. A ten ryczałtowcy muszą wykazać sami, w związku z czym gmina nie ma jak zweryfikować, czy zadeklarowana kwota jest prawdziwa. Rząd wprowadzi zmiany, wychodząc z założenia, że skoro ryczałtowcy wykazują przychody, to muszą mieć również dochody.
Waloryzacja pozostałych świadczeń rodzinnych
Jeszcze inna zmiana dotyczy waloryzacji świadczeń. Obecnie o wysokości świadczenia decyduje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Po zmianach tę kompetencję ma przejąć rząd.
Oprac. na podst. dziennikzachodni.pl, superbiz.se.pl, se.pl, ksiegowosc.infor.pl