Emeryci pobierający wcześniejsze emerytury oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w 2021 r., muszą poinformować ZUS o przychodach.

i

Autor: pixaby Emeryci pobierający wcześniejsze emerytury oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w 2021 r., muszą poinformować ZUS o przychodach.

System emerytalny

Zmiany w emeryturach. Kto zyska najwięcej pieniędzy od przyszłego roku?

2022-10-31 10:10

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników trafił do konsultacji. Przepisy zaproponowane przez rząd mają wejść przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Jeśli zapisy nowego projektu wejdą w życie, podstawowe świadczenia rolnicze zostaną powiązane z wysokością najniższej emerytury w systemie powszechnym. Najwięcej kontrowersji budzą jednak przepisy przyznające ubezpieczonym w KRUS dużym rolnikom specjalny dodatek - informuje Interia. Kto najbardziej skorzysta na zmianie przepisów?

Od czego ma zależeć emerytura rolników?

Wysokość specjalnego dodatku będzie przyznawana w zależności od wielkości powierzchni posiadanego gospodarstwa - dodatek wyniesie odpowiednio od 1,2 proc. do 4,8 proc. do emerytury podstawowej. Zatem zyskają gospodarze z największą ilością ha. Na wysokość podstawowej emerytury rolniczej wpłynie powiązanie jej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. W 2023 r. jej minimalna wartość wzrośnie więc w obu przypadkach do 1588,44 zł. Do tej pory podstawowe świadczenie rolnicze wynosiło 1 084,58 zł.

Specjalny dodatek do emerytury rolniczej. Ile wyniesie i jak będzie naliczany?

Specjalny dodatek do podstawowej emerytury rolniczej będzie przysługiwał za każdy rok opłacania dodatkowej składki. Najwięcej zyskają rolnicy, których wielkość gospodarstwa przekracza 300 ha - w tym przypadku to 4,8 proc. dodatku. 

Rolnicy posiadający pomiędzy 150 ha a 300 ha dostaną 3,6 proc., w przypadku użytków rolnych od 100 ha do 150 ha będzie to 2,4 proc. Rolnicy posiadający od 50 ha do 100 ha ziemi mogą liczyć na 1,2 proc. dodatku do świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że rolnicy z największym areałem mogą liczyć na ponad 900 zł dodatku do emerytury - wylicza Business Insider.

Czytaj także: Rolnicy harują jak górnicy, ale mogą pomarzyć o takich emeryturach i przywilejach

Sonda
Czy emerytury w Polsce powinny być wyższe?
Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Czy emerytury w Polsce powinny być wyższe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze