Kredyty hipoteczne

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w kredytach hipotecznych

2017-03-24 12:28

Osoby, biorące kredyty hipoteczne mają być bardziej chronione. Kiedy nowe przepisy o kredycie hipotecznym wejdą w życie, to prawo do udzielania takich pożyczek będą miały tylko  banki i SKOK-i, nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. A osoba zarabiająca w złotówkach, będzie mogła wziąć kredyt tylko w tej walucie.

Dobiegają końca prace nad ustawą o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ustawa ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to niebawem ustawa wejdzie w życie. Dokument już czeka na podpis prezydenta.
Nowe przepisy wprowadzają ważne zasady dotyczące kredytów hipotecznych. KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych. Teraz jest na to 30 dni. Pożyczek hipotecznych będą mogły udzielać tylko banki i SKOK-i, nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. A osoba zarabiająca w złotówkach, będzie mogła wziąć kredyt tylko w tej walucie.

Zobacz: Polacy kupują coraz więcej złota

W myśl ustawy banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

Zobacz: 5 mln PIT-ów wypełnionych przez internet

Co bardzo ważne, ustawa porusza tez kwestię reklam. Znajdują się tam regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

źródło: tvn24bis.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze