W tych składach można kupić węgiel

i

Autor: Shutterstock W tych składach można kupić węgiel

Węgiel na zimę

Zmiany w limitach zakupu węgla. Będą korzystne dla nabywców

2022-11-28 21:11

Zmianę rozporządzenia w sprawie limitów zakupu węgla przez gospodarstwa domowe zapowiedział w poniedziałek 28.11.podczas konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. - Uelastyczniamy limit. Polacy będą mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość trzech ton w sezonie grzewczym – tłumaczył minister.

Zakup węgla od samorządów. Problemem limity

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dotyczącej wykonania ustawy o dystrybucji węgla przy wsparciu samorządów, że obecnie podpisanych jest około 1700 umów w tej sprawie. - Łącznie z tymi, które są już uzgodnione, są wysłane do gmin, do podpisania mamy około 1900 takich gmin. Zostało nam 300-400 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy o warunkach dostawy, harmonogramach. Można powiedzieć, że zbliżamy się do końca tego procesu - stwierdził Rabenda.

Wiceminister zaapelował o sprawne procedowanie umów przez spółki, ale też przez samorządy. Dodał, że ważną kwestią, która się pojawiła w związku z presją czasu to rozporządzenie, które mówi o podziale tego limitu węgla dostępnego dla gospodarstwa domowego w sezonie zimowym na dwie partie: 1500 do końca roku i do końca sezonu grzewczego drugie 1500.

Zmiany w limitach zakupu węgla. Będzie można odłożyć termin 

Postanowiliśmy uelastycznić to tak, żeby Polacy nie byli pod presją. Zmieniamy to rozporządzenie, by mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, bądź całość w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość 3 ton. Te zakupy można odłożyć na termin po nowym roku. Nie chcieliśmy takiej sytuacji, że Polacy są postawieni przed wyborem czy wydać pieniądze na węgiel, czy na święta - zaznaczył Rabenda.

Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze