W tych składach można kupić węgiel

i

Autor: Shutterstock W tych składach można kupić węgiel

Węgiel na zimę

Zmiany w limitach zakupu węgla. Będą korzystne dla nabywców

2022-11-28 21:11

Zmianę rozporządzenia w sprawie limitów zakupu węgla przez gospodarstwa domowe zapowiedział w poniedziałek 28.11.podczas konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. - Uelastyczniamy limit. Polacy będą mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość trzech ton w sezonie grzewczym – tłumaczył minister.

Zakup węgla od samorządów. Problemem limity

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dotyczącej wykonania ustawy o dystrybucji węgla przy wsparciu samorządów, że obecnie podpisanych jest około 1700 umów w tej sprawie. - Łącznie z tymi, które są już uzgodnione, są wysłane do gmin, do podpisania mamy około 1900 takich gmin. Zostało nam 300-400 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy o warunkach dostawy, harmonogramach. Można powiedzieć, że zbliżamy się do końca tego procesu - stwierdził Rabenda.

Wiceminister zaapelował o sprawne procedowanie umów przez spółki, ale też przez samorządy. Dodał, że ważną kwestią, która się pojawiła w związku z presją czasu to rozporządzenie, które mówi o podziale tego limitu węgla dostępnego dla gospodarstwa domowego w sezonie zimowym na dwie partie: 1500 do końca roku i do końca sezonu grzewczego drugie 1500.

Zmiany w limitach zakupu węgla. Będzie można odłożyć termin 

Postanowiliśmy uelastycznić to tak, żeby Polacy nie byli pod presją. Zmieniamy to rozporządzenie, by mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, bądź całość w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość 3 ton. Te zakupy można odłożyć na termin po nowym roku. Nie chcieliśmy takiej sytuacji, że Polacy są postawieni przed wyborem czy wydać pieniądze na węgiel, czy na święta - zaznaczył Rabenda.

Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze