Węgiel samorządy

i

Autor: Węglokoks Samorządy będą sprzedawać węgiel

Ceny węgla

"Węgla starczy na cały sezon". Rzecznik rządu uspokaja Polaków

2022-10-29 14:54

Jak poinformował w sobotę 29 października rzecznik rządu Piotr Müller, ustalane są już miejsca przywozu węgla w polskich miejscowościach. Samorządy czekają na wejście w życie ustawy, więc zgodnie z przewidywaniami, dystrybucja węgla rozpocznie się prawdopodobnie od przyszłego tygodnia. Jak zapewnia Müller "Węgla starczy na cały sezon".

Rząd działa w celu zapewnienia węgla. Sprzedaż przez samorządy ma ruszyć jak najszybciej

Choć ustaw jeszcze nie weszła w życie, to w sobotę 29 października premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami, wojewodami oraz prezesami spółek brał udział w odprawie w sprawie wdrażania mechanizmu redystrybucji węgla przez samorządy. Jak informuje Piotr Müller, rząd chce jak najszybciej wdrożyć działania dotyczące redystrybucji węgla.

 - Chcemy w taki sposób redystrybuować węgiel, aby mieszkańcy Polski mogli stopniowo dokonywać zakupu tak, aby nie było sytuacji, w której z powodu wąskiego gardła logistycznego dojdzie do braków w poszczególnych miejscach - informował rzecznik rządu.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Czy wszystkie samorządy są gotowe na sprzedaż węgla mieszkańcom?

Rzecznik rządu podał, że spółki Skarbu Państwa od kilku dni rozmawiają z samorządami, które zgłosiły się do programu. Jak twierdzi Müller, większość samorządów jest już gotowa do rozpoczęcia dystrybucji, czekają tylko na wejście w życiu przepisów.

- Aczkolwiek niektóre samorządy nie wskazują tak dużych ilości węgla, jakie wydawało się, że będą na początku. Jesteśmy oczywiście przygotowani na to, że może się to zmienić - mówi rzecznik.

Czy węgla od samorządów starczy dla wszystkich?

Müller podkreślił, że zapotrzebowanie jest zróżnicowane, w niektórych województwach to kilkadziesiąt tysięcy ton, a w innych nawet kilkaset tysięcy ton. Zastrzegł również, że istnieją  "pewne ryzyka logistyczne". 

- W niektórych miejscach kraju mogą występować czasowe niedobory związane z tym, że ten łańcuch logistyczny jest skomplikowany i musi być na bieżąco uzupełniany z polskich portów. Generalnie tego węgla wystarczy na cały sezon. Staramy się, aby stopniowo następowała ta redystrybucja, aby nie dochodziło do większych niedoborów w jednym czasie - uspokajał rzecznik.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?

Kiedy ustawa o węglu od samorządów wejdzie w życie?

27 października Sejm przyjął część poprawek Senatu w ustawie dot. dystrybucji węgla. Samorządy mają kupować węgiel od importerów nie drożej niż 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać je mieszkańcom za nie więcej niż 2000 zł za tonę.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze