Zmiany w zasiłku macierzyńskim. Mamy się nie ucieszą

2021-06-23 10:45
Bliźniaki a urlop macierzyński, zasiłek macierzyński i inne świadczenia
Autor: Getty Images

Zasiłek macierzyński to ważne narzędzie pomocy dla wielu rodziców. Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta obejmuje także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko. Wygląda na to, że w tej kwestii czekają nas spore zmiany. ZUS chce wprowadzić okres wyczekiwania, który sprawi, że zasiłek nie będzie wypłacany po urodzeniu dziecka, jeśli

Zła wiadomość dla rodziców, którzy umowę o pracę podpisali na krótko przed narodzinami dziecka. Według informacji "Gazety Wyborczej" ZUS wprowadzi okres wyczekiwania. Oznacza to, że zasiłek macierzyński nie będzie wypłacany w takiej sytuacji. Ile trzeba będzie czekać? Nie wiadomo. Ma to zależeć od indywidualnych przypadków. Jak tłumaczy gazeta, jeśli umowę zawarto miesiąc przed urodzeniem dziecka, nie będzie mieć prawa do zasiłku przez 12 miesięcy, ale krócej o okres wyczekiwania. Jeśli ten wyniósłby 3 miesiące, zasiłek przysługiwałby przez 10 miesięcy. Komentujący sprawę przedstawiciele pracodawców zwracają uwagę, że wiele osób wykorzystywało luki, żeby wyłudzać zasiłek. Nie ujawniono kiedy zmiany wejdą w życie. Na razie sprawa jest konsultowana.

Zasiłek macierzyński: Jak dostać?

Obecnie za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W woj. śląskim od stycznia do maja świadczenie to pobierało 46,7 tys. rodziców. W całym kraju ZUS wypłacił zasiłek macierzyński ponad 402 tys. osób.

Łączna długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Jeśli po 14 tygodniach mama będzie chciała wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w woj. śląskim od stycznia do maja tego roku skorzystało blisko pół tysiąca ojców, a w całym kraju ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci – do 34 tygodni. Urlop ten przysługuje również w razie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie – ważne, aby w sumie nie przekroczyli limitu 32 lub 34 tygodni.

Od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. W woj. śląskim na urlopie rodzicielskim w tym czasie było 27,8 tys. rodziców, z czego tylko 223 ojców.

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Subwencja finansowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE