Praca jest w zasięgu ręki

i

Autor: materiały prasowe

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Będzie łatwiej

2018-01-03 15:13

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w środę podała najważniejsze dane dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce oraz podsumowała zmiany, jakie zaczęły obowiązywać w tym zakresie od początku 2018 roku. Imigranci zarobkowi stanowią w Polsce od ok. 2,5 proc. do 5 proc. na polskim rynku pracy.

Minister podkreśliła, że to był pracowity rok dla rynku pracy. Od 1 stycznia 2018 roku wzrosła płaca minimalna do 2100 brutto miesięcznie dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, a stawka za godzinę wzrosła do 13,7 złotych brutto. Przypomniano także o spadku bezrobocia rejestrowanego, które pod koniec listopada 2017 roku wyniosło 6,5 proc. (dane za grudzień poznamy w styczniu br.). W związku z zapotrzebowaniem na pracowników w branżach, w których występuje deficyt rąk do pracy zatrudnia się obecnie głównie imigrantów zarobkowych. To o tę grupę i o pracodawców, chcących zatrudniać obywateli z zagranicy - zadbano.

Najważniejsze zmiany
1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone przepisy dostosowują krajowe prawo do tzw. unijnej dyrektywy sezonowej. Zgodnie z wytycznymi określono nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych i pracy krótkoterminowej (na podstawie oświadczeń) w Polsce.

- Wprowadzono nowy typ zezwolenia - zezwolenie na pracę sezonową. Będzie wydawane przez starostę (powiatowe urzędy pracy). Zezwolenie na pracę sezonową uprawnia każdego cudzoziemca do wykonywania pracy przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym (dotychczas było to 6 miesięcy).

- Jako legalną będzie się traktować pracę cudzoziemca, który będzie oczekiwać na decyzję o przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową. Będzie mógł on nieprzerwanie pracować u danego pracodawcy niezależnie od długości trwania procedury, a w przypadku nowych pracodawców - przez okres do 30 dni.

Sprawdź także: Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców

- Przewidziano pakiet ułatwień dla obywateli 6 państw (Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji). Będą mogli m.in. przetestować dany rynek pracy, uzyskać wpis wielosezonowy (do 3 lat) oraz będą mieć możliwość podjęcia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni. Obywatele tych państw mogą także korzystać z możliwości podjęcia pracy w trybie uproszczonym (na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi).

- Zmianie ulegnie także koszt wydawania zezwoleń na pracę tymczasową. Dotychczas rejestracja oświadczeń powierzających pracę cudzoziemcom była bezpłatna, a od tego roku będzie kosztować 30 złotych.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed wspomniał, że obecnie już ponad 425 tys. cudzoziemców jest zarejestrowanych w ZUS.
- W związku z nowelizacją przepisów, w urzędach wojewódzkich powstanie 300 nowych etatów do obsługi wydawania zezwoleń – powiedział. - Przeprowadziliśmy szereg szkoleń dotyczących zatrudniania cudzoziemców, wprowadzono nową stronę internetową dotyczącą zatrudniania cudzoziemców.

Jak podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, na koniec 2017 r. zostało wydanych przez wojewodów ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw spoza Unii Europejskiej. W 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom dla ok. 1,1 mln cudzoziemców z 6 państw, co uprawni ich do pracy przez 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

Polecamy: Oferty pracy. W tych branżach szukają rąk do pracy

Około 85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy oraz kolejno obywateli Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu. W tej chwili pracownicy z zagranicy pracują głównie w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym, transporcie, handlu, gastronomii, gospodarstwach domowych. Wśród najpopularniejszych specjalności wymienia się rolnictwo, budownictwo i przemysł, magazynierzy, kierowcy samochodów ciężarowych, sprzątaczki, tynkarze, murarze, gospodarze domów. Wspomniane zmiany przepisów dotyczą zasad zezwoleń do wykonywania przez cudzoziemców tylko prac sezonowych oraz prac krótkoterminowych.

 

Źródło: /MRPiPS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze