Roszada we władzach PZU. Powrót po latach
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU rozpoczęło się 10 stycznia br. i ogłosiło przerwę do 21 stycznia. Przed ogłoszeniem przerwy walne na wniosek Skarbu Państwa odwołało z rady nadzorczej Wojciecha Olejniczaka.
Klesyk był prezesem PZU w latach 2007-2015, zrezygnował 8 grudnia 2015 r. po przejęciu władzy przez PiS. W czasie jego prezesury w 2009 r. zakończony został konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki czemu Skarb Państwa uniknął zagrożenia płacenia miliardowego odszkodowania. W maju 2010 r. akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.
Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czele Grupy stoi PZU - spółka giełdowa. W skład Grupy wchodzą m.in.: PZU Życie SA, Link4 TU SA, TUW PZUW, Alior Bank SA, Bank Pekao SA. Grupa zarządza ok. 300 mld zł aktywów.
PZU - odwołanie Wojciecha Olejniczaka, zarzuty prokuratury
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki.
Wniosek o odwołanie Olejniczaka złożyła przedstawicielka reprezentująca Skarb Państwa. W porządku obrad znajdował się też punkt dotyczący powołania nowego członka rady nadzorczej.
Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że Olejniczak - b. minister rolnictwa, b. szef SLD, a także b. poseł i eurodeputowany - ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony. 29 listopada 2024 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że Olejniczakowi i innym podejrzanym w sprawie przedstawiono łącznie 10 zarzutów.