Telewizor, pilot do telewizora

i

Autor: Getty Images/cyano66

Wysokie ceny prądu

Znany Tiktoker obliczył, ile kosztuje godzina oglądania telewizji. Tyle zapłacisz za prąd

2023-01-27 19:58

Wszechobecna drożyzna i rosnące opłaty za energię stały się codziennością większości Polaków. Czy jednak mamy pełną świadomość ile i za co płacimy? Popularny tiktoker postanowił wziąć pod lupę koszt oglądania telewizji? Ile kosztuje godzina relaksu z pilotem w ręku?

Maciej Malinowski to popularny tiktoker występujący w internecie pod nickiem "czytosieoplaca". Jego content skupia się na oszczędzaniu i kwestiach związanych z codziennymi wydatkami. Tym razem pod lupę wziął oglądanie telewizji. Internetowy twórca postanowił sprawdzić ile kosztuje godzina oglądania telewizji a materiał wraz z obliczeniami opublikował na swoim tiktokowym profilu.

Ile kosztuje godzina oglądania telewizji? Eksperyment z TikToka

Podczas swojego testu, Maciej Malinowski używał 65-calowego telewizora marki Samsung z technologią QLED. Wynik zużycia energii wskazywał mu miernik prądu, do którego podłączył zasilacz urządzenia  Po podłączeniu sprzętu włączył film i postanowił sprawdzi wynik po 60 minutach działania. Po godzinie wskaźnik odczytał pobór mocy równy 0,1 kilowatogodzinie. W celu potwierdzenia wiarygodności wyniku. Tiktoker powtórzył "eksperyment" przez kolejną godzinę - wynik był taki sam. "Minęła kolejna godzina, kolejne 0,1 kWh. To oznacza, że 65-calowy telewizor na godzinę zużywa ok. 7,5 grosza" - powiedział Maciej Malinowski.

Wynika z tego, że oglądając telewizję trzy godziny dziennie, w ciągu miesiąca zapłacimy tylko kilka złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że influencer obliczał kwoty za zużycie energii na podstawie stawek z listopada 2022 roku. Ponadto wynik uzależniony jest od konkretnego telewizora. Nawet w przypadku różnych urządzeń z technologią QLED, pobór mocy może się znacznie różnić - wyjaśnia portal gazeta.pl.

Ceny prądu. Od czego zależy wysokość rachunku?

Należy również pamiętać, że pobór mocy urządzenia zależy również od ustawień jasności w telewizorze czy trybu HDR. Warto również zaznaczyć, że rachunki za energię składają się z dwóch elementów: jej rzeczywistego zużycia i opłat dystrybucyjnych.

"Warto pamiętać, że płacąc za prąd, ponosimy koszty nie tylko jego wyprodukowania i dostarczenia. Składamy się również na utrzymanie i rozbudowę sieci energetycznych, a także utrzymanie w systemie rezerwy mocy, a przede wszystkim na transformację energetyczną" - wyjaśnił Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej cytowany przez portal gazeta.pl.

Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze