Uczniowie i studenci z wielu powodów mają problemy z niektórymi przedmiotami. Podstawowy to różny poziom nauczania w placówkach poprzedzających aktualną. 5-tka z angielskiego w jednej szkole nie równa się 5-tce w drugiej. Kolejna sprawa to naturalne umiejętności – zabiegani rodzice czy mający pod opieką nawet po 30 dzieci w klasie nauczyciele nie są w stanie indywidualnie podejść do sposobu nauczania. Wyżej też nie jest lepiej – uczniowie zdają jednakową maturę, a dopiero na studiach, przy specjalistycznych przedmiotach następuje weryfikacja faktycznej wiedzy – jeżeli czegoś nie umiesz profesor nie siądzie przy tobie i nie wytłumaczy oddzielnie.
Właśnie te problemy tworzą rynek korepetytorów. Prezentują oni różny poziom, różne umiejętności i docierają do różnych grup – od dzieci w klasach 1-3, aż po słuchaczy studiów doktoranckich. Co jednak ważne, zeby nauczać w polskich szkołach i uczelniach trzeba nie tylko mieć wyższe wykształcenie, ale też dodatkowe specjalizacje. By udzielać korepetycji dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie nie są najważniejsze, choć wpływają na zarobki. Przede wszystkim jednak liczą się doświadczenie i umiejętności przekazywania wiedzy.
Portal „wynagrodzenia.pl” wyliczył średnie zarobki korepetytorów w Polsce na podstawie ich ogłoszeń publikowanych w internecie. Gdy weźmiemy pod uwagę miasta, ceny za godzinę korepetycji w złotówkach brutto wahają się od niecałych 28 złotych do ponad 50 złotych. Najmniej zarabia się w Toruniu (27,7), w miastach takich jak Łódź, Poznań czy Kraków cena to ok. 30 złotych, zaś w stolicy jest najwyższy skok – za godzinę korepetytor otrzymuje średnio 50,2 złotych.
Jakie przedmioty są najbardziej cenne? Oczywiście akademickie. Za korepetycje z rachunku prawdopodobieństwa w Polsce średnio płaci się 40 złotych brutto za godzinę. Za mechanikę i rysunek techniczny nieco mniej, bo po 39 złotych. Najmniej „opłaca się” dawać korepetycje z tzw. przedmiotów szkolnych. Pomoc naukowa w przypadku języka angielskiego, matematyki, biologii czy chemii wyceniana jest na około 33 złote za godzinę.
- Najwyższe zarobki osiągają korepetytorzy z województwa mazowieckiego oraz ci, którzy uczą przedmiotów ścisłych tj. rachunku prawdopodobieństwa, mechaniki, czy matematyki dyskretnej. Najpopularniejsze oferty płatnych lekcji dotyczą korepetycji z języka angielskiego, matematyki, chemii oraz języka niemieckiego – podsumowuje portal wynagrodzenia.pl