"W wyniku konsultacji do przygotowanego dokumentu powstała druga wersja koncepcji, zgodnie z którą nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie" – czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.
Sprawdź także: Jest już ostateczna koncepcja e-dowodu. Do użycia trafią za rok
Jak to możliwe? E-dowód osobisty według nowej koncepcji zostanie wyposażony w aplikacje ICAO, która pozwala na zakodowanie cech biometrycznych m.in. twarzy właściciela. Będzie mógł komunikować się także z terminalami do obsługi kart, czyli POS-ami i tak jak one będzie posiadał swój numer PIN.
Jakie może mieć to znaczenie w praktyce? Po wprowadzeniu dokumentu, nie będziemy już musieli okazywać dowodu tożsamości np. podczas kontroli na lotnisku. Identyfikacja nastąpi zaś poprzez stanięcie w polu widzenia kamery, która nas „sprawdzi".
Czytaj też: Dowód osobisty i prawo jazdy w komórce już w 2017 roku
Pozwoli to także, na identyfikację i składanie podpisów, podczas korzystania z usług e-administracji, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego.
Ponadto, aby zapisać się do lekarza czy szpitala, nie potrzebne będą dodatkowe dowody ubezpieczenia – wszystkie informacje zapisane będą na e-dowodzie osobistym.
Pierwsze nowe dowody osobiste mają zostać wydrukowane w marcu 2019 r., zaś cały proces ich wydawania potrwa aż do 2028 r.
Źródło: Money.pl, mc.gov.pl