Rząd wraz z polską służbą zdrowia robi wszystko, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Wprowadzono szereg wytycznych, które mają regulować robienie zakupów czy wyjście z psem na spacer. Już od dłuższego czasu natomiast zamknięte są szkoły i placówki kulturalne. Od środy, 1 kwietnia za złamanie zakazów grozi grzywna w wysokości nawet do 30 tys. złotych, a przy notorycznym łamaniu przepisów nawet kara ograniczenia wolności.
Czytaj również: Koronawirus w Polsce. Jak zdobyć pracę bez wychodzenia z domu?
Do tej pory, aby kontrolować osoby przebywające na kwarantannie do każdego mieszkania pukała policja. Od 1 kwietnia obowiązkowa jest aplikacja, która pozwoli sprawdzić, czy podlegający kwarantannie stosuje się do zaleceń. Podobne rozwiązania wykorzystywane są również w krajach Europy Zachodniej, w Korei Południowej i na Tajwanie. Co ważne, teraz obowiązkowej kwarantannie będą podlegać wszyscy domownicy mieszkający z osobą, która według przepisów musi przejść dwutygodniową izolację.
Aplikacja Kwarantanna Domowa
Aplikację można pobrać w zależności od naszego systemu z App Store albo Google Play. Po jej zainstalowaniu należy się zarejestrować podając numer telefonu. Aby zacząć korzystać z tego rozwiązania należy otrzymać specjalny SMS od Ministerstwa Cyfryzacji. Nie ma możliwości, by aplikację użytkowały osoby nieobjęte kwarantanną.
Sprawdź także: 500 plus ma już cztery lata. Jak Polacy oceniają rządowy program?
Jak korzystać z aplikacji Kwarantanna Domowa?
Jak wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby otrzymują jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie. W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Czas przeznaczony na zadanie 20 minut od otrzymania polecenia. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą.
Nie wszyscy mają jednak obowiązek korzystania z aplikacji, zwolnione z niego są osoby z dysfunkcją wzroku, a także te, które złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej albo nie posiadają urządzenia mobilnego. Należy pamiętać, że takie oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.