ZUS

i

Autor: ZUS wkrótce poznamy kwoty podwyżek pracowników

ZUS: Jeden związek blokuje podwyżki dla pracowników. Urzędnicy są oburzeni

2022-07-06 17:52

Pracownicy w ZUS liczą na podwyżki wynagrodzeń. Wysokość podwyżek i zasady przyznawania ich negocjują związkowcy. W samym urzędzie działa 11 organizacji związkowych, które mają walczyć o poprawę warunków pracy. Tymczasem okazuje się, że jedna z nich nie zgadza się na wypracowane porozumienie z pracodawcą, co ma blokować wypłatę wyższych wynagrodzeń. W mediach społecznościowych grzmi. Pracownicy urzędu nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją.

Konflikt w ZUS. Co z podwyżkami dla pracowników?

Pracownicy ZUS czekają na podwyżki wynagrodzeń. W rozmowach z szefostwem urzędu reprezentują ich związkowcy. W samym ZUS jest 11 organizacji związkowych. 10 z  nich  podpisało porozumienie płacowe, które zakłada podwyżki pensji. Jednak jak przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, przedstawiciele jednego z najmniejszych związków w ZUS – Związkowej Alternatywy – odmówili podpisania ustaleń i opuścili ostatnie kluczowe dla tej sprawy spotkanie. - Związek od początku negocjacji nie prowadził dialogu w dobrej wierze. Negował wszystkie poczynione uzgodnienia i nie zgodził się na wspólnie ustalony podział środków. Ostatecznie w trakcie prowadzonych rozmów reprezentacja związku opuściła spotkanie – przekazał Żebrowski.

Skutkiem tego jest kłopot z przyznaniem i wypłatą podwyżek już w lipcu 2022 (z wyrównaniem od stycznia), bo nie ma zgody wszystkich organizacji związkowych. A przepisy o związkach zawodowych mówią jasno, że do wprowadzenia podwyżek płac  musi być zgoda wszystkich. O jakie kwoty chodzi?  Trwa walka  o wzrost płac o minimum 600 zł (część obligatoryjna podwyżki). A na przykład osoby z dłuższym stażem pracy mogłyby liczyć na jeszcze więcej (część uznaniowa podwyżki). 

Fala hejtu na związkowców w mediach społecznościowych

- Postawę zaprezentowaną przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS odbieramy jako absolutny brak dbałości o dobro pracowników, a także lekceważący stosunek do pracodawcy, partnerów społecznych, a przede wszystkim 43 tys. pracowników zakładu z niecierpliwością wyczekujących zwiększenia wynagrodzeń. Skrajnie nieodpowiedzialna postawa Związku i odmowa podpisania porozumienia zaakceptowanego przez pracodawcę i 10 organizacji związkowych reprezentujących pracowników zakładu uniemożliwia osiągnięcie celu, na którym wszystkim nam zależy – poprawienia warunków wynagradzania pracowników" – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W związku z tą sytuacją ZUS przeprowadził wśród pracowników badanie w sprawie podpisania porozumienia płacowego przez ZA. "Wzięło w nim udział blisko 23 tys. pracowników, co stanowi 72,5 proc. wszystkich obecnych w tym dniu pracowników w pracy. 89 proc. ankietowanych opowiedziało się za podpisaniem przez ten związek porozumienia, a 11 proc. było temu przeciwne" – powiedział rzecznik ZUS.

Pracownicy komentowali też sprawę w internecie. W mediach społecznościowych wylała się fala hejtu i rozplątał worek wzajemnych oskarżeń. Część z nich można zobaczyć w GALERII.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy wynagrodzenia powinny być jawne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze