ZUS

i

Autor: ZUS wkrótce poznamy kwoty podwyżek pracowników

ZUS: Jeden związek blokuje podwyżki dla pracowników. Urzędnicy są oburzeni

2022-07-06 17:52

Pracownicy w ZUS liczą na podwyżki wynagrodzeń. Wysokość podwyżek i zasady przyznawania ich negocjują związkowcy. W samym urzędzie działa 11 organizacji związkowych, które mają walczyć o poprawę warunków pracy. Tymczasem okazuje się, że jedna z nich nie zgadza się na wypracowane porozumienie z pracodawcą, co ma blokować wypłatę wyższych wynagrodzeń. W mediach społecznościowych grzmi. Pracownicy urzędu nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją.

Konflikt w ZUS. Co z podwyżkami dla pracowników?

Pracownicy ZUS czekają na podwyżki wynagrodzeń. W rozmowach z szefostwem urzędu reprezentują ich związkowcy. W samym ZUS jest 11 organizacji związkowych. 10 z  nich  podpisało porozumienie płacowe, które zakłada podwyżki pensji. Jednak jak przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, przedstawiciele jednego z najmniejszych związków w ZUS – Związkowej Alternatywy – odmówili podpisania ustaleń i opuścili ostatnie kluczowe dla tej sprawy spotkanie. - Związek od początku negocjacji nie prowadził dialogu w dobrej wierze. Negował wszystkie poczynione uzgodnienia i nie zgodził się na wspólnie ustalony podział środków. Ostatecznie w trakcie prowadzonych rozmów reprezentacja związku opuściła spotkanie – przekazał Żebrowski.

Skutkiem tego jest kłopot z przyznaniem i wypłatą podwyżek już w lipcu 2022 (z wyrównaniem od stycznia), bo nie ma zgody wszystkich organizacji związkowych. A przepisy o związkach zawodowych mówią jasno, że do wprowadzenia podwyżek płac  musi być zgoda wszystkich. O jakie kwoty chodzi?  Trwa walka  o wzrost płac o minimum 600 zł (część obligatoryjna podwyżki). A na przykład osoby z dłuższym stażem pracy mogłyby liczyć na jeszcze więcej (część uznaniowa podwyżki). 

Fala hejtu na związkowców w mediach społecznościowych

- Postawę zaprezentowaną przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS odbieramy jako absolutny brak dbałości o dobro pracowników, a także lekceważący stosunek do pracodawcy, partnerów społecznych, a przede wszystkim 43 tys. pracowników zakładu z niecierpliwością wyczekujących zwiększenia wynagrodzeń. Skrajnie nieodpowiedzialna postawa Związku i odmowa podpisania porozumienia zaakceptowanego przez pracodawcę i 10 organizacji związkowych reprezentujących pracowników zakładu uniemożliwia osiągnięcie celu, na którym wszystkim nam zależy – poprawienia warunków wynagradzania pracowników" – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W związku z tą sytuacją ZUS przeprowadził wśród pracowników badanie w sprawie podpisania porozumienia płacowego przez ZA. "Wzięło w nim udział blisko 23 tys. pracowników, co stanowi 72,5 proc. wszystkich obecnych w tym dniu pracowników w pracy. 89 proc. ankietowanych opowiedziało się za podpisaniem przez ten związek porozumienia, a 11 proc. było temu przeciwne" – powiedział rzecznik ZUS.

Pracownicy komentowali też sprawę w internecie. W mediach społecznościowych wylała się fala hejtu i rozplątał worek wzajemnych oskarżeń. Część z nich można zobaczyć w GALERII.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy wynagrodzenia powinny być jawne?
Najnowsze