Jagodzianki grozy

i

Autor: Artur Hojny/Super Express Jagodzianki Magdy Gessler ponownie pobiły rekord cen

Drożyzna w cukierniach: cena jagodzianki Gesslerowej to 23 zł, u Adamczyka 14 zł

Sezon na jagodzianki właśnie się zaczął. Standardowa cena jagodzianki z piekarni to około 6 zł. To zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku, jednak w topowych cukierniach Warszawy ceny słodkich bułeczek z jagodami zwalają z nóg. Sprawdziliśmy, czy warto wydać cztery razy tyle na tzw. jagodziankę Gesslerowej.

Tańczące z promocjami 6.07.2022

Symbolem początku wakacji i kalendarzowego lata są jagodzianki. Te drożdżowe bułeczki  napełnione po brzegi leśnymi jagodami pokrywa chrupiąca kruszonka. Ot i cały przepis na sukces. 

Jagodzianki cena 2022. Za ile kupimy tradycyjną jagodziankę?

Sprawdziliśmy ceny jagodzianek w Warszawie:

  • Społem WSS Praga Południe  -  4,50 zł,
  • piekarnia “Gromulski” - 5,70 zł (wzrost o 0,70 zł względem ubiegłego roku),
  • targowisko pod Halą Mirowską - 7 zł.

Dlaczego cena jagodzianki tak wzrosła? To nie tylko ceny jagód

Cena jagodzianki to nie tylko ciasto drożdżowe, jagodowy wsad oraz marża sklepowa. To także wartość zużytego prądu, a jego cena w tym roku znacząco wzrosłą. W cenie uwzględniona jest również wartość paliwa niezbędnego do transportu. Dodajmy jeszcze, że w tym roku inflacja osiągnęła już rekordowy poziom 15,6 proc. 

Wzrost cen jagodzianek w tym roku uzależniony jest również od cen jagód - borówki czernicy - na skupie. Tegoroczne zbiory są słabsze ze względu na upały. Jagody są niższej jakości, a ich cena wzrosła. W hurcie cena jagody leśnej waha się od 15 do 25 zł za 1 litr, czyli od 35 do 45 zł za kilogram. 

Najdroższe jagodzianki u Gesslerowej

W topowych warszawskich cukierniach wypasione jagodzianki kosztują trzy i czterokrotnie więcej. W cukierni Stary Dom należącej do restauracji o tej samej nazwie, której współwłaścicielem jest znany aktor Piotr Adamczyk, jagodzianka kosztuje 14 zł. 

Jak co roku rekord cenowy należy do jagodzianki z cukierni Słodki Słony by Magda Gessler. Duża bułeczka z jagodami i kruszonką kosztuje 23 zł. Jej mniejsza o połowę siostra 13 zł. W ubiegłym 2021 roku jagodzianka od Gessler kosztowała 19 zł i była najdroższa w Warszawie. W tym roku zdrożała o 4 zł. Ale popyt nie jagodzianki od kulinarnej celebrytki nie zmniejszył się. Popołudniu jagodzianek nie uświadczycie w cukierni przy Mokotowskiej. 

Czy warto kupić jagodziankę od Gessler? Sprawdziliśmy, jak smakuje!

Porównaliśmy smak jagodzianek od Adamczyka i od Gesslerowej. Zdaniem naszej redakcji jagodzianka od Magdy Gessler jest warta swojej ceny. Choć jagodzianka ze Starego Domu nie jest tradycyjna. Uformowaną surową bułeczkę nacięto i obficie nadziano jagodami. 

Słusznych rozmiarów bułeczka od Słodko Słony to wyjątkowo delikatne i cienkie ciasto, ledwo okrywające jagodowe nadzienie. Do tego przepyszna kruszonka o maślanym smaku. Ta jagodzianka to Ferrari w klasie drożdżowych bułeczek. Nie każdy może jeździć Ferrari, choć każdy by chciał. 

Więcej o jagodziankach z najlepszych warszawskich cukierni w RANKINGU jagodzianek

Czy kupilibyście jagodziankę za 23 zł?

Spytaliśmy przechodniów, czy kupiliby jagodziankę za 23 zł? Jedni wzruszali ramionami, bo to oczywiste, jak kogoś stać, to sobie raz w roku kupi jagodziankę. Inni pukali się w czoło. "Oczywiście, że kupiłabym taką jagodziankę. Niestety nie stać mnie za kieszonkowe, które ZUS nazywa emeryturą. Na szczęście umiem upiec sama" - swoją opinią podzieliła się z nami pani Ludmiła (76 l.), warszawska emerytka.

Zobacz przepis na jagodzianki domowej roboty

GALERIA - Jagodzianki ze Słodki Słony by Magda Gessler

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze