Jagodzianki grozy

i

Autor: Artur Hojny/Super Express Jagodzianki Magdy Gessler ponownie pobiły rekord cen

Drożyzna w cukierniach: cena jagodzianki Gesslerowej to 23 zł, u Adamczyka 14 zł

Sezon na jagodzianki właśnie się zaczął. Standardowa cena jagodzianki z piekarni to około 6 zł. To zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku, jednak w topowych cukierniach Warszawy ceny słodkich bułeczek z jagodami zwalają z nóg. Sprawdziliśmy, czy warto wydać cztery razy tyle na tzw. jagodziankę Gesslerowej.

Tańczące z promocjami 6.07.2022

Symbolem początku wakacji i kalendarzowego lata są jagodzianki. Te drożdżowe bułeczki  napełnione po brzegi leśnymi jagodami pokrywa chrupiąca kruszonka. Ot i cały przepis na sukces. 

Jagodzianki cena 2022. Za ile kupimy tradycyjną jagodziankę?

Sprawdziliśmy ceny jagodzianek w Warszawie:

  • Społem WSS Praga Południe  -  4,50 zł,
  • piekarnia “Gromulski” - 5,70 zł (wzrost o 0,70 zł względem ubiegłego roku),
  • targowisko pod Halą Mirowską - 7 zł.

Dlaczego cena jagodzianki tak wzrosła? To nie tylko ceny jagód

Cena jagodzianki to nie tylko ciasto drożdżowe, jagodowy wsad oraz marża sklepowa. To także wartość zużytego prądu, a jego cena w tym roku znacząco wzrosłą. W cenie uwzględniona jest również wartość paliwa niezbędnego do transportu. Dodajmy jeszcze, że w tym roku inflacja osiągnęła już rekordowy poziom 15,6 proc. 

Wzrost cen jagodzianek w tym roku uzależniony jest również od cen jagód - borówki czernicy - na skupie. Tegoroczne zbiory są słabsze ze względu na upały. Jagody są niższej jakości, a ich cena wzrosła. W hurcie cena jagody leśnej waha się od 15 do 25 zł za 1 litr, czyli od 35 do 45 zł za kilogram. 

Najdroższe jagodzianki u Gesslerowej

W topowych warszawskich cukierniach wypasione jagodzianki kosztują trzy i czterokrotnie więcej. W cukierni Stary Dom należącej do restauracji o tej samej nazwie, której współwłaścicielem jest znany aktor Piotr Adamczyk, jagodzianka kosztuje 14 zł. 

Jak co roku rekord cenowy należy do jagodzianki z cukierni Słodki Słony by Magda Gessler. Duża bułeczka z jagodami i kruszonką kosztuje 23 zł. Jej mniejsza o połowę siostra 13 zł. W ubiegłym 2021 roku jagodzianka od Gessler kosztowała 19 zł i była najdroższa w Warszawie. W tym roku zdrożała o 4 zł. Ale popyt nie jagodzianki od kulinarnej celebrytki nie zmniejszył się. Popołudniu jagodzianek nie uświadczycie w cukierni przy Mokotowskiej. 

Czy warto kupić jagodziankę od Gessler? Sprawdziliśmy, jak smakuje!

Porównaliśmy smak jagodzianek od Adamczyka i od Gesslerowej. Zdaniem naszej redakcji jagodzianka od Magdy Gessler jest warta swojej ceny. Choć jagodzianka ze Starego Domu nie jest tradycyjna. Uformowaną surową bułeczkę nacięto i obficie nadziano jagodami. 

Słusznych rozmiarów bułeczka od Słodko Słony to wyjątkowo delikatne i cienkie ciasto, ledwo okrywające jagodowe nadzienie. Do tego przepyszna kruszonka o maślanym smaku. Ta jagodzianka to Ferrari w klasie drożdżowych bułeczek. Nie każdy może jeździć Ferrari, choć każdy by chciał. 

Więcej o jagodziankach z najlepszych warszawskich cukierni w RANKINGU jagodzianek

Czy kupilibyście jagodziankę za 23 zł?

Spytaliśmy przechodniów, czy kupiliby jagodziankę za 23 zł? Jedni wzruszali ramionami, bo to oczywiste, jak kogoś stać, to sobie raz w roku kupi jagodziankę. Inni pukali się w czoło. "Oczywiście, że kupiłabym taką jagodziankę. Niestety nie stać mnie za kieszonkowe, które ZUS nazywa emeryturą. Na szczęście umiem upiec sama" - swoją opinią podzieliła się z nami pani Ludmiła (76 l.), warszawska emerytka.

Zobacz przepis na jagodzianki domowej roboty

GALERIA - Jagodzianki ze Słodki Słony by Magda Gessler

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze