Druga waloryzacja emerytur zagrożona! ZUS nie wyrobi się z wypłatami przez zwłokę rządu?

i

Autor: Jakub Sadkowski,pixabay.pl Druga waloryzacja emerytur zagrożona! ZUS nie wyrobi się z wypłatami przez zwłokę rządu?

ZUS

ZUS poległ w sądzie! Kluczowy wyrok dla przedsiębiorców

2024-07-23 11:26

Mały ZUS Plus to ulga mająca swoją specyfikę. Ograniczony okres stosowania, później przerwa, następnie można użyć ponownie. Jak długa ma być przerwa? Zagadnienie było na tyle skomplikowane, że sprawę rozstrzygnął sąd okręgowy, na korzyść przedsiębiorców.

Czym jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus to niższe, proporcjonalne do dochodu, składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z rozwiązania mogą korzystać osoby, których przychód w ubiegłym roku zamknął się w kwocie 120 tys. złotych. To potencjalna oszczędność rzędu kilkaset złotych miesięcznie. Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) działalności gospodarczej.

Spór o Mały ZUS Plus. Jak długa przerwa dla odnowienia przywileju?

Od dawna trwa spór miedzy Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców a ZUS. Przedmiotem sporu jest interpretacja przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus. Z tej opcji przedsiębiorcy mogą korzystać przez trzy lata. Pojawiły się natomiast rozbieżne interpretacje, ile lat wynosić ma przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego rozwiązania. Zdaniem Rzecznika intencją ustawodawcy był wymóg dwóch lat przerwy. ZUS uważał, że trzy lata.

Orzeczenie sądu korzystne dla przedsiębiorców, sukces nowej Rzecznik

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim 27 czerwca 2024 r. wydał pierwszy wyrok, sygnatura akt VI U 147/24, w którym podzielił argumentację Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024. Sąd wskazał przy tym, że przy interpretacji przepisów należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach.Rzecznik złożył setki odwołań w analogicznych sprawach. Wskutek podobnych odwołań sprawy są procedowane w sądach w całej Polsce.

- W toczących się postępowaniach sądowych Rzecznik będzie powoływał się na wspomniany wyrok z dnia 27 czerwca 2024 r. oraz na zawartą w nim argumentację w celu przedstawienia kształtującej się linii orzeczniczej. Natomiast od ewentualnych niekorzystnych wyroków sądowych z ramienia Rzecznika MŚP będą składane apelacje - podkreśla mec. Agnieszka Majewska.

Agnieszka Majewska została powołana na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 25 czerwca 2024 r. Kadencję zaczęła od sukcesu.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki