Zakład ubezpieczeń społecznych

i

Autor: Shutterstock

ZUS umorzy składki? Zaskakujący efekt wojny

2022-03-04 7:12

Nawet umorzenia składek mogą się spodziewać ci przedsiębiorcy, którzy stracili przez napaść Rosji na Ukrainę. Jeśli nie umorzenia, to przynajmniej rozłożenia składek na raty lub ich odroczenia.

„Płatnicy składek, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek na ubezpieczenia, mogą skorzystać z pomocy ZUS. Chodzi m. in. o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. W wyjątkowych przypadkach po spełnieniu określonych warunków składki mogą być także umarzane” – powiedział w rozmowie z DGP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wojna najbardziej może dotknąć firmy, które eksportowały towary do Rosji, Białorusi i Ukrainy, a im dłuższy będzie konflikt, tym więcej będą tracić. 

Wojna na Ukrainie. Osłabienie złotego jest czasowe

Aby uzyskać ulgę w płatnościach składek lub ich umorzenie można skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń, który udziela przedsiębiorcom informacji o pomocy z ZUS. Doradca, który odbiera telefony, pomaga również w skompletowaniu dokumentów i prawidłowym wypełnieniu wniosku. Doradcy, z którymi można się umówić także na e-wizytę, czekają na telefony od przedsiębiorców w oddziałach ZUS.

Sonda
Włączyłeś się w pomoc zbierania rzeczy dla Ukraińców?
Najnowsze