fabryka cerrad starachowice

i

Autor: CERRAD

Rynek pracy

Zwolnienia grupowe w Cerrad. Polski producent płytek ceramicznych zwolni 350 pracowników

2022-09-06 6:23

Cerrad, polska firma produkująca płytki ceramiczne, zapowiedziała zwolnienia grupowe i redukcję etatów o 25 proc. Pracę stracić ma 350 pracowników przedsiębiorstwa. Przyczyną redukcji jest wzrost kosztów związanych z gazem. Firma szacuje, że od początku roku jej rachunki wzrosły o 1500 proc.

Zwolnienia w Cerrad

Cerrad, jeden z największych producentów płytek ceramicznych w Europie, zapowiedział redukcję etatów o 25 proc. Zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych został już zgłoszony do urzędów pracy w woj. świętokrzyskim. Pracę stracić ma 350 z 1400 zatrudnionych osób. Przedsiębiorstwo już od kilku miesięcy informowało o problemach związanych z wzrostem cen gazu. Pod koniec sierpnia ograniczono produkcję. Zatrzymano trzy z siedmiu linii produkcyjnych. Jak informował TVN24, opłaty za gaz wzrosły z 4 mln zł w styczniu 2021 r. do 60 mln zł.

PGNiG, które dostarcza gaz firmie odniosło się do sytuacji w przesłanym mediom oświadczeniu PGNiG Obrót Detaliczny jest w stałym kontakcie biznesowym z Klientem (firmą Cerrad - red.) i prowadzi dialog w celu wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań, zgodnych z procedurami obowiązującymi w naszej spółce" - napisano. Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że ceny gazu uzależnione są od sytuacji na rynkach światowych i PGNiG nie ma na nie wpływu. Cena na Towarowej Giełdzie Energii jest obecnie wyższa o 1700 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

W sierpniu TVN24 podała, iż z powodu wyjątkowo wysokich cen gazu Cerrad wstrzymuje trzy z siedmiu linii produkcyjnych. Prawo.pl zwróciło uwagę, że przedsiębiorstwa z wielu branż zapowiadają ograniczenie produkcji z powodu wysokich cen gazu, np. producent płytek ceramicznych firma Cerrad Polska zapowiedziała zamknięcie części linii produkcyjnych. Prawo.pl oceniło, że takie decyzje od strony cywilnoprawnej oznaczają niewykonanie kontraktów, a dotyczyć to może nie tylko bezpośrednich klientów firm wstrzymujących produkcję.

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze