Kiedy zwrot podatku 2020? Możesz go nie dostać

2020-01-30 12:31 WSB/mos
deklaracja pit 37 rozliczenie urząd skarbowy
Autor: materiały prasowe deklaracja pit 37 rozliczenie urząd skarbowy

Rozliczenie podatku za 2019 rok czyli PIT możemy składać już od 1 stycznia, zaś opcja składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną uruchomiona zostanie 15 lutego 2020 roku. Zwrot podatku to najmilsza część naszych kontaktów z fiskusem. Jest jednak jedno "ale". Jeśli nasza nadpłata podatku nie jest wyższa niż 8,70 zł, skarbówka nie zwróci nam tej kwoty. Zobacz, kiedy dostaniesz zwrot podatku w 2020 roku.

Zeznanie podatkowego za 2019 rok, czyli popularny PIT, podobnie jak w ubiegłym roku będzie można składać w formie elektronicznej. Platforma e-PIT na nowo wystartuje 15 lutego 2020 roku. Do tego czasu zeznania podatkowe przyjmowane będą tylko w formie tradycyjnej, papierowej, po złożeniu ich osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłaniu drogą pocztową. Warto jednak przypomnieć, że 15 lutego 2020 roku wypada w sobotę, a więc nawet złożone elektronicznie wnioski przyjmowane będą od poniedziałku 17 lutego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Będziesz rozliczać PIT? Uważaj, aby nie paść ofiarą hakerów

W niektórych przypadkach Polacy mogą liczyć na zwrot podatku z urzędu skarbowego, czyli wypłatę pieniędzy z tytułu pobrania wyższych zaliczek, niż to wynika z obowiązku, pobrania podatków niezależnych lub gdy podatnikowi przysługują ulgi, np. na dzieci czy za internet.

  • Jeśli złożymy PIT od 1 stycznia do 17 lutego, zwrot otrzymamy do 1 kwietnia
  • Jeśli złożymy PIT drogą elektroniczną od 17 lutego do 30 kwietnia, zwrot otrzymamy do 45 dni od daty złożenia PIT-u
  • Jeśli złożymy PIT drogą tradycyjną od 17 lutego do 30 kwietnia, zwrot otrzymamy do trzech miesięcy od daty złożenia PIT-u, najpóźniej do 31 lipca
  • Jeśli nie złożymy PIT-u ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną i ten zostanie zaakceptowany automatycznie przez system Twój e-PIT, zwrot otrzymamy do 31 lipca

Pieniądze skarbówka wysłać może na dwa sposoby – bezpośrednio na nasze konto bankowe, jeśli w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1 podaliśmy numer konta bankowego, albo w formie gotówkowej przekazem za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Kiedy możemy nie dostać zwrotu podatku? Jeśli nasza nadpłata nie jest wyższa niż 8,70 zł, skarbówka nie zwróci nam tej kwoty. Pieniądze jednak nie przepadają - zostaną zaliczone na poczet obecnych lub przyszłych zaległości podatkowych.

Najnowsze