Olej

i

Autor: Pixabay.com Już teraz za litr oleju rzepakowego trzeba zapłacić około 8 złotych. Mówimy tutaj o dyskoncie i oleju najtańszej marki. Powodem wzrostu ceny oleju rzepakowego są wysokie ceny samego rzepaku. W najbliższych miesiącach nie mamy co liczyć że olej będzie tańszy. Na koniec roku 2022 może być on jeszcze droższy.

Zwykły olej droższy niż oliwa z oliwek!

2022-04-06 19:50

Ceny w sklepach rosną. I nic nie wskazuje na to, by miało się to uspokoi. Są produkty, które biją rekordy. Na przykład olej słonecznikowy może wkrótce przebić ceny luksusowej oliwy, bo Ukraina odpowiadała za połowę globalnego eksportu. Ceny olejów skoczą w maju nawet o 70 proc. W górę pójdą też ceny margaryn, za które trzeba będzie płacić jak za masło.

Ceny oleju znowu w górę

Ceny w sklepach idą w górę. Znów więcej płacimy m.in. za olej. Powodem takich cen są nie tylko podwyżki cen benzyny, gazu czy prądu. Okazuje się, że rosyjska inwazja skomplikowała eksport żywności z Ukrainy, która odpowiadała m.in. za połowę światowego eksportu oleju słonecznikowego.

Jak zasugerował dziennik "Rzeczpospolita", jedna z sieci handlowych może w maju podnieść ceny olejów nawet o 70 proc. Inne sklepy w nieoficjalnych rozmowach też nie mają złudzeń, co do nadciągających ogromnych podwyżek oleju, ale i innych produktów tłuszczowych i nie tylko. Na przykład za margaryny niebawem możemy płacić tyle, co za masło.

Jak podał dziennik, z danych NielsenIQ wynika, że wojna spowodowała w 30 największych sieciach skok sprzedaży o 12–17 proc. w ujęciu tygodniowym. Najmocniej rośnie sprzedaż takich kategorii jak konserwy, oleje czy generalnie produkty o wydłużonych terminach przydatności do spożycia oraz wszelkie kategorie produktów dla dzieci.

Przed rokiem Ukraina wyprodukowała 6,5 mln ton oleju słonecznikowego, najwięcej na świecie, z czego wyeksportowała 5,8 mln ton, co dało jej pierwsze miejsce i 47-proc. udział w światowym rynku.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze