SuperBiz firma Firmy ze wschodniej Polski mogą dostać 5 mln zł na zagraniczną ekspansję

Firmy ze wschodniej Polski mogą dostać 5 mln zł na zagraniczną ekspansję

15.03.2016, godz. 10:45
BIZNES FIRMA SPOTKANIE ZEBRANIE
foto: SHUTTERSTOCK

Od 15 kwietnia do 20 maja br. firmy, które chcą rozszerzyć swoją działalność na zagraniczne rynki mogą ubiegać się od dofinansowanie z unijnego programu „Polska Wschodnia”. Do rozdysponowania jest 5 mln zł.

Propozycja skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Mogą  się one starać się o maksymalnie 50 tys. zł na doradztwo w zakresie opracowania modelu biznesowego związanego z rozszerzaniem działalności firmy na rynki zagraniczne.

– Unijna dotacja umożliwi przedsiębiorcom m.in.: analizę potencjału w zakresie eksportu; oszacowanie możliwości sprzedaży; dobór najefektywniejszych narzędzi marketingowych; wyszukanie dostępnych źródeł zewnętrznego finansowania działalności eksportowej oraz instrumentów finansowych obniżających ryzyko eksportowe, takich jak kredyty eksportowe, fundusze poręczeniowe i gwarancyjne – informuje ministerstwo rozwoju.

Czytaj również: Najbardziej kreatywni w biznesie 2016 [RANKING]

Aby firma mogła starać się o dofinansowanie z programu „Polska Wschodnia”, musi m.in. mieć w swojej ofercie co najmniej jeden produkt lub usługę, który może być wprowadzony na zagraniczny rynek.

Ogłoszenie o konkursie można znaleźć na stronie www.polskawschodnia.pl, szczegóły są także dostępne na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Realizacja tego projektu będzie „biletem wstępu” do drugiego etapu wsparcia, w ramach którego firmy mają szansę zdobyć nawet 500 tys. zł na przygotowanie do wdrożenia przyjętego modelu ekspansji.

Więcej o unijnym wsparciu dla firm: Konkurs dla mikro, małych i średnich firm. W puli 750 mln

Ta druga dotacja będzie mogła być przeznaczona m.in. na usługi doradcze związane z dostosowaniem produktu do rynków docelowych czy zakup wartości niematerialnych i prawnych. Możliwe jest także sfinansowanie udziału w zagranicznych targach, wystawach czy misjach handlowych, jeśli wynika to z opracowanego modelu. Ogłoszenie konkursu zaplanowano na grudzień br.

Program „Polska Wschodnia” skierowany jest do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet całego programu (2 mld euro) przeznaczony jest na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej całego regionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: