SuperBiz firma Kasa zanotowała najlepsze wyniki w historii. Sukcesy SKOK w Wołominie

Kasa zanotowała najlepsze wyniki w historii. Sukcesy SKOK w Wołominie

29.04.2014, godz. 15:59
Pieniądze banknoty
foto: SUPER EXPRESS/EAST NEWS

Mimo spowolnienia gospodarczego, zmian w ustawach oraz spadku zaufania do sektora SKOK-ów Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie zanotowała najlepszy rok w swojej historii.

– 2013 rok był rokiem dynamicznym, rokiem intensywnej pracy, mającej na celu dostosowanie do nowych warunków prawnych, które nas spotkały – mówi agencji informacyjnej Newseria Mariusz Gazda, prezes SKOK Wołomin. - Natomiast jeżeli chodzi o wyniki finansowe, jest to najlepszy rok w historii naszej kasy. Aktywa wzrosły o 46 procent w stosunku do końca poprzedniego roku i zbliżają się na koniec 2013 roku do 3 miliardów złotych. Mamy 79 tysięcy pełnoprawnych członków, czyli zdeklarowanych stałych klientów, kwota pożyczek to jest ponad 2,2 mld złotych, a wynik finansowy – 83 mln złotych netto – wylicza prezes.

Stawiają na rozwój

 

SKOK-i przeżywają trudny - w 40 z 52 działających SKOK-ów wszczęto programy naprawcze, a w trzech działa zarząd komisaryczny. Trudna sytuacja sektora sprawia, że Komisja Nadzoru Finansowego szuka sposobu na restrukturyzację kas, które mają problemy. Jednak problemy branży nie zaszkodziły SKOK-owi w Wołominie.

Pod względem wielkości aktywów SKOK w Wołominie jest drugą największą kasą w kraju. Posiada obecnie 102 oddziały na terenie 10 województw. Strategia SKOK-u w Wołominie na lata 2013–2015 zakłada rozwój poprzez doskonalenie zarządzania ryzykiem, zmiany struktury organizacyjnej, dalszy rozwój bazy depozytowej i działalności kredytowej oraz wzrost efektywności funkcjonowania.

– Celem na ten rok jest utrzymanie tempa rozwoju oraz dalsze prace dostosowujące nas do nowego nadzorcy – mówi prezes Gazda.- Ponadto w planie na ten rok jest sześć nowych placówek, z czego dwie już zostały uruchomione – dodaje.

Być doradcą dla klienta

 

Od 27 października 2012 r. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. To efekt rosnącej skali działalności SKOK-ów, które oferują podobne produkty do banków - przede wszystkim gromadzą depozyty i udzielają kredytów. Nowe regulacje i zalecenia KNF to dodatkowe koszty dla sektora kas. Przykładowo nadzór może żądać zmiany lub rozwiązania umów z firmami zewnętrznymi, jakie zawarły SKOK-i.

– Założyliśmy w tym roku mniejszy wzrost i mniejszy rozwój niż w latach poprzednich, ponieważ musimy dostosować nasze procedury, chociażby systemy monitoringu do zaleceń nowego nadzorcy – uważa prezes SKOK Wołomin.

SKOK w Wołominie nastawiony jest na klienta, członka SKOK, który jest jednocześnie jego współwłaścicielem. Pracownicy SKOK w Wołominie starają się być dla swoich klientów doradcami. - Oferujemy tylko to, w czym jesteśmy najlepsi – deklaruje Mariusz Gazda.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: