SuperBiz firma Pilot wycieczek - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Pilot wycieczek - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

22.03.2016, godz. 16:34
45 pomysłów na biznes
foto:

Jeśli lubisz wycieczki po miastach, piesze wędrówki w otoczeniu przyrody lub marzysz o podróżach do dalekich krajów i do tego lubisz dużo opowiadać o miejscach, które odwiedzasz, to z powodzeniem możesz zostać profesjonalnym przewodnikiem turystycznym lub pilotem zorganizowanych grup i jeszcze na tym nieźle zarobić. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zgodnie z ustawą o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. ustawa deregulacyjna) obowiązująca od 1 stycznia 2014 roku  pilotem wycieczek lub przewodnikiem turystycznym miejskim, terenowym lub górskim może zostać każdy dorosły, który ma wykształcenie co najmniej średnie i nie był karany za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego. Do wykonywania takiego zawodu  nie potrzeba już dotychczas wymaganych prawem licencji. W związku z tym nie trzeba przechodzić płatnych  specjalistycznych  kursów i zdawać państwowych egzaminów.


Cenne umiejętności


By naprawdę z sercem wykonywać zawód pilota lub przewodnika wycieczek i tym samym nie narzekać na brak klientów, na pewno trzeba być miłośnikiem turystyki, znać przynajmniej jeden język obcy, wykazać się także znajomością prawa oraz zasad kulturowych obowiązujących w danym miejscu, a także mieć w jednym palcu historię oraz ciekawostki z nim związane. Przewodnik musi też interesująco opowiadać i potrafić zainteresować turystów głoszonymi przez siebie historiami. Nie utrzymają się na rynku osoby nieznające dobrze miejsca, po którym oprowadzają turystów i podchodzące do swoich zadań z nonszalancją i nieodpowiedzialnie.


Jaka dniówka?


Na usługach pilota lub przewodnika wycieczek, można nieźle zarobić. Działający w branży przewodnicy niechętnie mówią o swoich zarobkach. Może to być związane z tym, że w tym zakresie są dość duże rozbieżności. Przewodnik miejski w zależności od lokalizacji za dzień swojej pracy (około 8 godzin) liczy sobie od 100 do 400 zł. Stawki pilotów wycieczek zarówno krajowych, jak i zagranicznych są zwykle nieco wyższe. Oczywiście oprócz tego pilot ma zapewniony nocleg, wyżywienie i transport.


Praca w pojedynkę


Aby pracować jako przewodnik czy pilot wycieczek, nie trzeba wcale od razu zakładać firmy. Można wyłącznie pracować dla biur podróży lub na własną rękę. Można takie usługi świadczyć na podstawie umowy cywilnoprawnej jako osoba fizyczna. To może być doskonała forma pracy dodatkowej, np. w weekendy. Ale jeśli zależy nam na przewodnickiej działalności pełną gębą, to oczywiście w ekspresowym tempie można założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłow na biznes". Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: