SuperBiz opinie Gdzie Polacy spędzą wakacje 2016? Najpopularniejsze kierunki [ZDJĘCIA]

Gdzie Polacy spędzą wakacje 2016? Najpopularniejsze kierunki [ZDJĘCIA]

12.06.2016, godz. 09:52
Gdzie w tym roku Polacy wyjadą na wakacje?
Grecja - Korfu foto: SHUTTERSTOCK

Hiszpania, Grecja, a może jednak, wbrew zapowiedziom - Turcja? O to, jakie są w tym sezonie najpopularniejsze kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków zapytaliśmy przedstawicieli kilku największych biur podróży.  Gdzie zatem spędzimy lato 2016?

Na długo przed rozpoczęciem tego sezony mówiło się, że największy wpływ na to, gdzie Polacy spędzą urlop będzie miała napięta sytuacja w krajach arabskich. Zadaniem niektórych to, w połączeniu z kryzysem migracyjnym może przyczynić się nie tylko do spadku popularności krajów takich jak Egipt czy Tunezja, ale również do tego, że zamiast wyjeżdżać za granicę, Polacy wybiorą np. wczasy nad Bałtykiem.

Czy te przewidywania się sprawdziły? Rzeczywiście, ze wskazań przedstawicieli biur podróży jednoznacznie wynika, że kraje arabskie nie cieszą się już takim zainteresowaniem, jakim cieszyły się do niedawna. Zdecydowanie gorzej sprzedaje się też Turcja. - Dostrzegamy oczywiście związek między tym co się dzieje na świecie, a preferencjami wyjazdowymi. Polacy nie rezygnują jednak z wakacji - urlop to nadal obowiązkowy i niezwykle ważny punkt naszego kalendarza. Sytuacja geopolityczna wpływa z pewnością na bardziej świadome wybory wakacyjnych kierunków – mówi Magdalena Plutecka-Dydoń, rzecznik prasowy Neckermann Polska. – Mapa ulubionych miejsc wypoczynku Polaków na pewno ulega zmianie w porównaniu do poprzednich lat – dodaje.

Czytaj również: Polska będzie turystyczną potęgą? Cudzoziemcy nas chwalą, przyjadą do nas wypoczywać?

Wydaje się, że krajem, który najwięcej zyskał jeśli chodzi o przyjazdy turystów z Polski, jest Grecja. Biura podróży wskazują ją jeśli nie na pierwszym, to na pewno na jednym z czołowych miejsc. – Jednym z najlepiej sprzedających się kierunków w naszej ofercie na obecny sezon wakacyjny z pewnością należy Grecja – mówi  Radomir Świderski, rzecznik prasowy Rainbow. – Dotyczy to zarówno wysp (Zakynthos, Rodos, Kos czy Korfu), jak i Grecji kontynentalnej (riwiera olimpijska, Półwysep Chalkidiki, wioska Kokkino Nero).

Kierunek ten jako pierwszy na liście najlepiej sprzedających się wymienia Piotr Henicz, wiceprezes zarządu Biura Podróży Itaka. - Lato 2016 zdecydowanie należy do Grecji - mówi.  - Kreta, Korfu i Zakynthos to ulubione miejsca naszych klientów na ten sezon.
Bardzo mocno na popularności zyskała również Hiszpania – Costa Brava, Costa del Sol, czy Majorka.

Czytaj również: Nowe kierunki wakacyjne Polaków [GALERIA]

Zdaniem Radomira Świderskiego z Rainbow może to oznaczać, że Polaków, którzy decydują się na wykupienie wakacyjnego wyjazdu nie ogranicza już tak mocno cena. – Szukając miejsca, gdzie spędzimy urlop zwracamy oczywiście uwagę na to, czy dany kraj jest miejscem bezpiecznym, patrzymy również na koszty. Równocześnie jednak chcemy, by nasz wypoczynek odbywał się w miejscu o określonym standardzie, nie chcemy z tego rezygnować. Stąd może wynikać popularność Hiszpanii, która nie jest w końcu najtańszym krajem – mówi Świderski.

W podobny sposób można wyjaśnić popularność należących również do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich, na które również w tym roku chętnie wybiorą się Polacy. Regionem, który także zyskał na zawirowaniach politycznych jest Półwysep Bałkański. Na drugim biegunie tego zestawienia, oprócz krajów takich jak Egipt czy Tunezja znajduje się również Turcja.

Może Cię zainteresować: Ukraina – wielkie piękno za niewielkie pieniądze [ZDJĘCIA]

Magdalena Plutecka-Dydoń, Neckermann Polska: - Na skutek osłabienia zainteresowania wakacjami w krajach arabskich, ale też mniejszą ilością rezerwacji w Turcji - której sprzedaż w ostatnich latach była rekordowa - zyskały takie kraje jak Bułgaria, Grecja, Hiszpania czy Portugalia. Generalnie lubimy południe Europy - Basen Morza Śródziemnego – tłumaczy.

Aleksandra Olechnowicz z Ecco Holiday wśród najlepiej sprzedających się kierunków wymienia kolejno: Bułgarię, Maltę, Cypr, Hiszpanię i Wyspy Kanaryjskie (Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Sol, Teneryfa, Gran Canaria, Majorka), Grecję (Kreta, Rodos, Korfu).

Jaki już wspomnieliśmy, liderem sprzedaży w Itace jest Grecja. A co oprócz niej?  - Tuż za Grecją uplasowała się Hiszpania. Bardzo lubimy spędzać wakacje na Wyspach Kanaryjskich: Fuerteventura, Teneryfa i Gran Canaria, a także Majorka to tegoroczne sprzedażowe hity – mówi Piotr Henicz, wiceprezes zarządu Itaki. - Odnotowujemy zdecydowane większe niż w zeszłym roku zainteresowanie wyjazdami do Włoch - szczególnie na Sardynię, dużym powodzeniem cieszą się także wycieczki objazdowe. Czwarte i piąte miejsce zajmują kolejno Bułgaria i Portugalia.

Czytaj: Zobacz, gdzie śpią turyści odwiedzający Polskę [GALERIA]

„Czarnym koniem” oferty Itaki na ten sezon okazała się Albania (Durres), a także Wyspy Zielonego Przylądka, po raz pierwszy sprzedawane przez biuro na sezon letni.  - Nowością są także wczasy w okolicy Novi Vinodolski z przelotem do Rijeki – informuje Henicz.

Na jakie jeszcze trendy i zjawiska zwracają uwagę biura podróży? Ich przedstawiciele tłumaczą, że urlopowicze z Polski decydując się na wyjazd za granicę oprócz wspomnianej oprócz bezpieczeństwa, ceny, ale również standardu hotelu, przy wyborze kraju czy regionu kierują się także modą. Jak mówi Piotr Henicz - biorą pod uwagę światowe trendy w turystyce, wybierając destynacje modne i pozostające raczej na uboczu od zawirowań politycznych.

Magdalena Plutecka-Dydoń z Neckermanna wymienia z kolei jeszcze inne trendy wśród nich jest m.in. większe zainteresowania wczasami z własnym dojazdem oraz duży wzrost zainteresowania wypoczynkiem w kraju. Na tyle istotny, że biuro to, choć specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów zagranicznych, przygotowało w tym roku również ofertę dotyczącą Polski.   - W tym roku chętniej niż w latach poprzednich wyruszamy na wakacje samochodem – wyjaśnia.  - Chorwacja, Włochy, Bułgaria i Polska, która notuje trzycyfrowy wzrost sprzedaży do roku poprzedniego – to najchętniej wybierane kierunki letniego wypoczynku z własnym dojazdem – tłumaczy.  I dodaje: - W tym roku wydaliśmy nawet, jako pierwszy touroperator wśród specjalizujących się w wyjazdach zagranicznych, specjalny katalog z ofertą hoteli w kraju – głownie postawiliśmy na hotele nad Bałtykiem.

Czytaj: Najbezpieczniejsze miejsca na wakacje. Polska jednym z nich

Niezależnie jednak od tego, biura podróży nie rezygnują z zachęcania Polaków do spędzania urlopu za granicą. Tym bardziej, że bardzo wielu z nas nadal nigdzie nie wyjeżdża. Biura podróży starają się przekonać ich, że drogie wczasy za granicą to stereotyp. Przygotowują również ofertę dla tych, którzy dotąd za granicę nie wyjeżdżali nie tylko z powodu bariery finansowe, ale również mentalnej (głównie językowej).  – Przykładem miejsca, w które może początkujący turysta może się świetnie poczuć może być wioska Kokkino Nero w Grecji  - mówi Radomir Świderski z Rainbow. – Z jednej strony mamy tu dużą liczbę wypoczywających Polaków, obsługa mówiącą po polsku oraz, na przykład, możliwość kupienia polskiego jedzenia. Z drugiej  - wszystko to, czego oczekujemy od wakacji w Grecji.

Gdzie Polacy spędzą rozpoczynający się sezon urlopowy? Zobacz nasza galerię. Znalazły się w niej kraje i regiony najczęściej wymieniane przez biura podróży.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: