SuperBiz opinie Na co Polacy zaciągają kredyty

Na co Polacy zaciągają kredyty

06.05.2017, godz. 11:00
Ile banki zarobiły na kredytach?
foto: SHUTTERSTOCK

Remont, wakacje, zakup mieszkania lub samochodu – kredyt może pomóc w realizacji tych celów. Jak pokazują badania, Polacy chętnie sięgają po korzystne finansowanie z banku. Zobacz, na co najczęściej Polacy pożyczają pieniądze.

Póki co największą popularnością cieszy się kredyt hipoteczny, ale na znaczeniu zyskuje także kredyt firmowy. Nic w tym dziwnego. Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie sprawiają, że od 2015 r. koszty kredytów są mniejsze niż w poprzednich latach. W związku z tym Polacy coraz częściej decydują się, by swoje najważniejsze cele realizować z pomocą banków.

Sprawdź także: Czy warto spłacać kredyt hipoteczny przed czasem?

Jak wynika z badania „Postawy finansowe Europejczyków", przeprowadzonego na zlecenie Grupy Kruk, od 2013 do 2016 r. prawie 50 proc. ankietowanych zdecydowało się wziąć kredyt. Efekt jest taki, że Polacy dołączyli do grupy najbardziej zadłużonych narodów Europy. W porównaniu z mieszkańcami zachodnich krajów, wyróżniających się lepszą sytuacją ekonomiczną, Polakom trudniej tworzyć zapasy oszczędności. Stąd też konieczność sięgania po dodatkową gotówkę, między innymi na zakup własnego mieszkania.

Mieszkanie: cel nr 1
To właśnie kredyt hipoteczny uchodzi obecnie za jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Polacy chętnie korzystają z niego, zwłaszcza gdy mogą liczyć na preferencyjne warunki, tak jak to było chociażby w przypadku rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Najlepszym dowodem na to są liczby: do kwietnia 2017 r. zawarto 91,4 tys. umów kredytowych z rządowym wsparciem, a tylko w marcu br. udzielono 21,4 tys. kredytów hipotecznych, czyli prawie 17 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Nic w tym dziwnego: wielu Polakom trudno wyobrazić sobie dziś zakup mieszkania bez dodatkowego finansowania.

Czytaj też: Kredyt hipoteczny na nowych zasadach. Co zmieni się dla klienta?

– Kredytobiorcy sięgają po dodatkowe środki przede wszystkim z myślą o inwestycjach związanych właśnie z kupnem nieruchomości – dla siebie lub na wynajem. Finansują w ten sposób także zakup środków trwałych do firm. Na kolejnym miejscu znajdują się takie cele, jak np.: budowa czy modernizacja budynków, finansowanie kontraktów oraz zakup gruntów pod inwestycje – mówi Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor Działu Analiz Futuro Finance.

Kredyt dla dobra biznesu
Kolejnym przyciągającym uwagę Polaków punktem z oferty banków jest kredyt bankowy. Podobnie jak przy zakupie nieruchomości w tym wypadku też trudno zgromadzić samodzielnie kwotę umożliwiającą sfinansowanie konkretnych celów biznesowych. Szkolenia dla pracowników, modernizacja biura, przywrócenie płynności finansowej lub wzbogacenie oferty własnej firmy – te działania wymagają od polskich przedsiębiorców podjęcia ważnych decyzji.

Zobacz również: Nowe pomysły na ratunek dla frankowiczów

– Rozwój biznesu wymaga inwestowania w niego. Prawie 50 proc. właścicieli firm korzysta z dedykowanych im kredytów. To zwykle świadomy krok, a wsparcie eksperta pozwala na wybór korzystnej oferty. Choć kredyt nie jest najtańszym rozwiązaniem, to jednak gwarantuje szybki dostęp do środków finansowych. Ich umiejętne wykorzystanie pozwala zwiększyć zyski z działalności. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci z sektora MŚP, wiedzą, że kredyt firmowy umożliwia budowę mocnej pozycji w branży. Aktualnie 90 proc. klientów Futuro Finance sięga właśnie po to rozwiązanie – komentuje Marta Sewerynek-Otwinowska.

Życie na kredyt
Nasuwa się więc bardzo ważny wniosek: kredyty ułatwiają Polakom podjęcie wielu życiowych decyzji. Jednak część kredytobiorców wskazuje, że dodatkowo korzysta ze wsparcia banków przy zakupie domowych sprzętów, samochodu lub wakacji – ten trend potwierdza m.in. badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Grupę Lindorff. Trzeba tylko pamiętać, że sięganie po jakiekolwiek wsparcie finansowe od banku to zobowiązanie – często podejmowane na wiele lat. Dlatego odpowiedni dobór oferty kredytowej jest sposobem na uniknięcie trudności związanych z regularną spłatą, a wybór celu finansowania należy oprzeć o chłodną analizę przeprowadzoną przez eksperta.Początek formularza

Źródło: Futuro Finance

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: