SuperBiz opinie OPŁATY ZA ROAMING. Sprawdź, ile zapłacisz po 15 czerwca w różnych sieciach

OPŁATY ZA ROAMING. Sprawdź, ile zapłacisz po 15 czerwca w różnych sieciach

15.05.2017, godz. 14:20
Roaming
foto: SHUTTERSTOCK

Już od 15 czerwca mieszkańcy Unii Europejskiej nie będą musieli płacić za roaming. Oznacza to większą swobodę rozmów przez smartfona czy telefon komórkowy na terenie wszystkich państw członkowskich. Nadal jednak duża część usług będzie płatna. Zobacz, jakie stawki będą obowiązywać od połowy czerwca 2017 r. w sieciach: T-Mobile, Orange, Plus i Play.

Zgodnie z zasadami, które zaczną obowiązywać 15 czerwca, opłata w UE nie będzie mogła przekroczyć ceny jednostkowej za daną usługę krajową. Nie oznacza to jednak, że operator każdemu naliczy jednakową stawkę za rozmowy czy transfer danych. Przykładowo, minuta połączenie wychodzącego nie powinna być droższa niż w Polsce, ale może kosztować tyle samo, co połączenie wychodzące poza siecią. Podobnie, wyższe opłaty mogą objąć SMS-y czy transmisję danych po wyczerpaniu dostępnych limitów.

Zobacz także: Opłaty za roaming znikną w 2017 roku? Do tego dąży KE

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile dokładnie zapłacisz za konkretną usługę, zapoznaj się z taryfą krajową operatora, u którego masz numer. Na stronie internetowej usługodawcy możesz poszukać cennika roamingowego dla poszczególnych taryf – do 15 maja opublikowały go już Play, T-Mobile, Orange, Nju Mobile czy Plus. Z aktualnymi stawkami zapoznasz się w serwisie internetowym, telefonicznie – za pośrednictwem biura obsługi klienta lub w oddziale operatora.

Opłaty za roaming T-Mobile
Jak zapowiedziała sieć T-Mobile, w większości taryf opłata za minutę połączenia wychodzącego nie przekroczy 29 groszy, a wysłany SMS, MMS lub1 MB transmisji danych będzie kosztować maksymalnie 9 groszy. Jeżeli użytkownik ma w pakiecie darmowe usługi, korzystanie z nich na terenie UE również będzie bezpłatne aż do wyczerpania limitu.

Zobacz także: Historia smartfona. Te urządzenia zmieniły świat [GALERIA]

Opłaty za roaming Orange
W Orange opłaty za granicą w państwach członkowskich oraz w trzech krajach z Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, będą takie same jak w Polsce. Najmniej zapłacą ci abonenci, którzy wykupili nielimitowany dostęp do usług, a stanowią oni aż 80 proc. wszystkich klientów sieci. W ich przypadku rozmowy, SMS-y, MMS-y i internet mobilny w ramach taryfy pozostaną bezpłatne. W pozostałych przypadkach, po wykorzystaniu pakietu opłata będzie zgodna z obowiązującym w Polsce cennikiem. Ponadto właściciele kart prepaid za 1 MB transmisji danych w UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie zapłacą 10 groszy.

Opłaty za roaming Plus
W Plusie w taryfach „LTE" minuta połączenia wychodzącego będzie kosztować 29 groszy. Połączenia przychodzące będą bezpłatne tylko do 300 pierwszych minut w ciągu roku. Gdy ta pula się wyczerpie, za minutę odebranej rozmowy zapłacisz 5 groszy. (Te same opłaty za rozmowy mają obowiązywać w „Taryfie JA plus Mix".) Wysłanie SMS-a wygeneruje koszt rzędu 20 groszy, MMS-a – 40 groszy, a transfer 1 MB danych – 19 groszy. W taryfach „Do usług" za SMS-a i 1 MB transferu danych trzeba będzie zapłacić 19 groszy, za MMS-a – 40 groszy, a za minutę połączenia – aż 49 groszy. Limit bezpłatnych połączeń przychodzących ustalono na 300 minut. Posiadacze kart prepaid za 1 MB transferu danych zapłacą 10 groszy.

Patrz też: Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]

W ofertach na kartę limit wyniesie o połowę mniej, bo tylko 150 minut. Za połączenie wychodzące zapłacisz 29 groszy, natomiast za wysłanie SMS-a, MMS-a lub 1 MB transferu danych – 19 groszy. (Te same opłaty za SMS-y, MMS-y i transfer danych będą obowiązywać w „Taryfie JA plus Mix".) Nieco niższe stawki zostaną wprowadzone w Taryfie Biznes Plus – 22 grosze za połączenia wychodzącego, 18 groszy – za SMS-a, 23 grosze – za MMS-a i 18 groszy za transfer 1 MB danych, jednak również tutaj zostanie utrzymany limit połączeń odebranych.

Opłaty za roaming Play
We wszystkich taryfach Play po wykorzystaniu limitu minut bezpłatnych rozmów przychodzących, za każdą minutę trzeba będzie zapłacić 5 groszy. W taryfach Formuła Solo L, M i S jedna minuta połączenia wychodzącego będzie wiązała się z opłatą w kwocie 29 groszy, a wysłanie SMS-a, MMS-a lub wykorzystanie 1 MB transmisji danych wygeneruje koszt rzędu 9 groszy. W taryfach Formuła, Formuła 4.0 i Formuła 4.0 S w niektórych przypadkach koszt rozmowy czy SMS-a będzie niższy, a w ofertach Formuła Mix i Red Bull Mobile dodatkowo klient otrzyma do wykorzystania roczny bezpłatny pakiet danych.

Zobacz także: Rejestracja karty prepaid krok po kroku [WIDEO]

Warto pamiętać, że ze stawek „roam-like-at-hom" będzie można korzystać do czterech miesięcy w ciągu roku. Jeżeli twój numer będzie częściej wykorzystywany za granicą niż w Polsce (np. do połączeń czy transferu danych), operator będzie mógł naliczyć ci dodatkowe opłaty. Po 15 czerwca opłaty w UE nie będą mogły przekroczyć 0,032 euro za minutę połączenia, 0,01 euro za SMS-a i 7,75 euro za 1 GB transferu danych.

Oprac. na podst. wirtualnemedia.pl, wirtualnemedia.pl, antyweb.pl, antyweb.pl, spidersweb.pl, dziennikzachodni.pl, antyradio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: