SuperBiz opinie Polak musi oszczędzać na wakacje przez pół roku

Polak musi oszczędzać na wakacje przez pół roku

12.08.2017, godz. 11:00
plaża, opalanie się, kremy przeciwsłoneczne, kobieta, wakacje, kobieta na plaży, lato
foto: Materiały prasowe

Wakacyjne wojaże kosztują. Polacy najczęściej finansują wyjazdy z oszczędności, ale - żeby wyjechać na wymarzony urlop - muszą mocno zaciskać pasa - średnio aż przez pół roku. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsoss na zlecenie firmy finansowej Wonga.

Polacy odkładają 6 miesięcy na wakacje
Przez cały rok marzymy o wakacyjnym odpoczynku, ale też staramy się zgromadzić oszczędności na jego sfinansowanie. Taki wyjazd stanowi duże obciążenie dla domowego budżetu, a dla wielu nas jest sporym wyzwaniem związanym z koniecznością oszczędzania. Jak wynika z badania Ipsos dla firmy Wonga, Polacy racjonalnie podchodzą do kwestii finansowych związanych z wakacjami.

Czytaj także: Wakacje drożeją. Wypoczynek nad Bałtykiem może kosztować tyle, co w Grecji!

Urlop – z własnych oszczędności
Zazwyczaj wakacyjne wydatki finansujemy z oszczędności – twierdzi tak przeszło co drugi badany. Z kolei co czwarty będzie mógł sobie pozwolić na wczasy z bieżącej pensji. Co ciekawe, niechętnie pożyczamy pieniądze na ten cel od rodziny. Jedynie 2 proc. ankietowanych w ten sposób zapłaci za swoje wakacje. Jednak musimy dość długo oszczędzać, aby móc pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd. Prawie 30 proc. Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na rodzinne wczasy przez blisko pół roku. Co czwartemu - na zebranie potrzebnych środków wystarczy kwartał, ale jednocześnie aż 22 proc. respondentów twierdzi, że na wakacyjną podróż musi oszczędzać 12 miesięcy.

Z kolei blisko co dziesiąty badany wskazał, że aby zgromadzić pieniądze na wczasy, wystarczy mu tylko miesiąc. Tylko co czwarty respondent deklaruje, że będzie mógł sobie pozwolić na sfinansowanie wczasów z bieżącej pensji. Zwykle nie liczymy na pomoc rodziny, niechętnie pożyczamy od niej pieniądze na ten cel. Jedynie 2 proc. ankietowanych pokryje koszty wakacji korzystając z takiego wsparcia. Natomiast częściej finansujemy wakacyjne wyjazdy z pożyczek i kredytów bankowych. Jak pokazało badanie Wonga, wcześniej 15 proc. ankietowanych korzystało z zewnętrznego finansowania, aby móc pojechać na urlop.

Zobacz koniecznie: Lecisz na wakacje? Możesz paść ofiarą overbookingu. Co to takiego?

Ile i na co wydajemy
Na rodzinne wakacyjne wojaże wydajemy średnio od 1 000 do 3 000 zł. Tyle na tegoroczne wczasy dla całej rodziny przeznaczy przeszło co czwarty ankietowany. Natomiast blisko co piąty badany deklaruje, że podczas wypoczynku wyda tylko do 1 000 zł. Kolejne 15 proc. badanych twierdzi, że będzie to około 3 000 - 5 000 zł.
Mimo że urlop kojarzy się z odpoczynkiem, to wakacyjne wydatki mogą przyprawić o ból głowy niejednego wczasowicza. Na co wydajemy najwięcej pieniędzy?

Jak pokazuje doświadczenie Polaków badanych przez Ipsos na zlecenie Wonga, kluczową część wakacyjnego budżetu stanowią opłaty za noclegi (blisko 40 proc.). Co piąty podczas poprzednich wczasów najwięcej wydał na transport tam i z powrotem. Co ciekawe tylko ponad 10 proc. jako istotną część urlopowych wydatków deklaruje koszty ponoszone na miejscu – takie jak wycieczki i dodatkowe atrakcje (13 proc.) oraz wyżywienie (12 proc.).

Sprawdź też: Ubezpieczenie na wakacje. Jak zamówić je przez Internet, żeby zaoszczędzić?

Zobacz również: Kogo w Europie nie stać na tygodniowy urlop?

Czytaj także: Polaków nie stać na zagraniczne wakacje? 60 procent spędza urlop w kraju

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: