Właściciel zgubionej gotówki zgłosił się po pieniądze. Urzędnicy wykluczyli oszustwo

i

Autor: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa Odnalazł się właściciel zgubionej gotówki w kwocie ponad 5 tys. złotych.

Wzrost cen

Koniec taniej nikotyny? Rząd szykuje akcyzę na saszetki!

2024-05-07 14:02

Ministerstwo Finansów planuje objąć akcyzą saszetki nikotynowe - wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Prognozowane wpływy z tego podatku w 2025 roku szacuje się na 16 milionów złotych. Saszetki nikotynowe, stosunkowo nowość na polskim rynku, oferują nikotynę bez dodatku tytoniu i stanowią alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Umieszcza się je pomiędzy górną wargą a dziąsłem, skąd uwalniają nikotynę.

Według uzasadnienia projektu zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, celem proponowanej nowelizacji jest objęcie akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych - saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych, oraz rozszerzenie opodatkowania na istniejące już na gruncie ww. ustawy wyroby nowatorskie poprzez zmianę definicji.

Ile wyniesie akcyza za saszetki?

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji stawka akcyzy na saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe ma wynieść w 2025 roku 100 zł/kg, w 2026 roku 200 zł/kg, a docelowa stawka w 2027 roku to 300 zł za każdy kilogram.

Wprowadzenie nowych produktów do opodatkowania akcyzą oznacza wzrost ich cen. Resort finansów proponuje wyłączenie z opodatkowania wyrobów wykorzystywanych wyłącznie w celach medycznych, takich jak gumy do żucia, plastry i aerozole zawierające nikotynę.

Uzasadnienie wprowadzenia akcyzy na saszetki

W Ocenie Skutków Regulacji wyjaśnia, że dzięki zmianie definicji wyrobów nowatorskich podlegać będą opodatkowaniu wyroby niezawierające tytoniu, lecz zawierające nikotynę. Szacuje się, że sprzedaż saszetek nikotynowych w 2025 roku wyniesie 200 milionów, co przy założeniu wagi saszetki na 0,8 grama i stawce akcyzy 100 zł/kg, przyniesie wpływy z tytułu podatku w wysokości 16 milionów złotych oraz z VAT 19,7 miliona złotych.

Prognozy na kolejne lata zakładają:

  • w 2026 roku sprzedaż na poziomie 300 milionów sztuk, co przełoży się na wpływy z akcyzy około 48 milionów złotych (z VAT około 59 milionów złotych) przy stawce 200 zł/kg,
  • w 2027 roku sprzedaż 450 milionów saszetek, co zaowocuje wpływami z akcyzy na poziomie około 108 milionów złotych (z VAT około 133 milionów złotych) przy stawce 300 zł/kg.

Akcyza na wyroby nowatorskie bez tytoniu?

Szacunki nie uwzględniają możliwych wpływów do budżetu państwa z tytułu akcyzy związanych z opodatkowaniem akcyzą wyrobów nowatorskich bez zawartości tytoniu, takich jak wyroby zawierające surowiec roślinny. Według danych Eurostatu, wartość sprzedaży saszetek nikotynowych w UE wzrosła z praktycznie zerowego poziomu w 2015 roku do 796 milionów euro w 2022 roku. Podobnie, w przypadku wyrobów nowatorskich (tytoń do podgrzewaczy), wartość rynku UE wzrosła z około 13 milionów euro w 2015 roku do około 10,5 miliarda euro w 2022 roku.

Pieniądze to nie wszystko Leon Komornicki
QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w PRLu?
Pytanie 1 z 15
Z wyjazdu na saksy przywiozłeś dolary. Gdzie ją wymienisz?
QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w Polsce Ludowej. Kombinuj, a zdobędziesz komplet punktów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze