SuperBiz prawo przedsiębiorcy Fiskus zabiera pieniądze na dzieci! Rodzice muszą płacić wysokie podatki od darowizn

Fiskus zabiera pieniądze na dzieci! Rodzice muszą płacić wysokie podatki od darowizn

27.07.2017, godz. 12:12
Spadki i darowizny
Spadki i darowizny foto: shutterstock

Polskie prawo jest pełne absurdów. Aby fiskus nie położył ręki na pieniądzach dla potrzebujących, darczyńcy nie powinni przekazywać kwoty wyższej niż 4902 zł, chyba że są członkami rodziny. Te same bezlitosne przepisy dotyczą pieniędzy pochodzących ze zbiórki publicznej, darowizn od osób indywidualnych oraz środków zebranych z 1 proc. podatku PIT.

Rzeczpospolita podaje przykłady rodziców, którzy padli ofiarą okrutnego systemu. Jedną z nich jest matka pięcioletniego chłopca, która usiłuje zebrać 250 tys. zł na kosztowną operację dziecka. Niedawno dostała od darczyńcy 10 tys. zł, ale zgodnie z interpretacją urzędu skarbowego tylko kwota 4902 zł pozostanie zwolniona z podatku. Od reszty darowizny matka będzie musiała zapłacić skarbówce ok. 600 złotych.

CZYTAJ: Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku? [mini PORADNIK]

Rodzice chorych dzieci, dla których każda złotówka jest na wagę złota, poczytują polskie przepisy za wielką niesprawiedliwość. Podatek mają płacić od każdej darowizny powyżej 4902 zł, a dokładniej - od nadwyżki przekraczającej tę kwotę. Jeżeli nie zmieszczą się w kwocie 4902 zł, podatek od spadków i darowizn wyniesie aż 12 procent! Darowizny przekazane w ciągu pięciu lat od jednej osoby sumują się, tak więc nawet, jeżeli będą one przekazywane w transzach po 4902 zł i tak trzeba będzie zapłacić podatek. W przypadku wyższych kwot podatek jest jeszcze większy. Dla darowizny przekraczającej 20,5 tys. zł wyniesie on aż 20 procent.

ZOBACZ: Wdowa po zabitym kierowcy w Berlinie nie zapłaci podatku od darowizny

Urząd Skarbowy zażąda daniny w przypadku każdej darowizny, nawet, jeżeli jest ona przeznaczona na szlachetny cel. Oznacza to, że rodzic, który zbiera środki na kosztowne leczenie dziecka, będzie musiał dzielić się otrzymanymi funduszami z fiskusem.

Pewnym rozwiązaniem może okazać się pomoc organizacji, która ma w swoich działaniach statutowych wpisane świadczenie pomocy społecznej. Może ona opłacić leczenie w ramach pomocy społecznej. Co prawda od takiej formy wsparcia też trzeba płacić podatek, ale ustawa o PIT daje możliwość zwolnienia z daniny beneficjenta. Na to, czy rodzic będzie mógł być zwolniony z podatku, wpłynie jednak treść statutu.

Oprac. na podst. rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: