SuperBiz prawo przedsiębiorcy Koniec urzędniczej wszechwładzy!

Koniec urzędniczej wszechwładzy!

31.05.2017, godz. 14:01
URZĄD SKARBOWY.
foto: Super Express

Obywatel w starciu z urzędniczą machiną często nie ma żadnych szans. Już od 1 czerwca br. Polacy będą jednak mogli odetchnąć z ulgą. Tego dnia wejdą bowiem przepisy, które przynajmniej częściowo ukrócą wszechwładzę urzędników.

Chodzi tu o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw. Zmiany w prawie są elementem rządowego pakietu #100zmianDlaFirm, który ma za zadanie ułatwić prowadzenie biznesu w Polsce. - Nasz projekt to odpowiedź na trwające często miesiącami lub latami sprawy w urzędach – tak zachwala nowelizację Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany 2017. Co nowego w prawie dla przedsiębiorców

Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie 1 czerwca, można streścić w trzech prostych regułach: w relacjach państwo-obywatel będzie więcej partnerstwa, sprawy urzędowe będą załatwiane szybciej, a wysokość kar administracyjnych będzie adekwatna do przewinienia. Co ma się zmienić? Sprawy z urzędnikami będzie można załatwiać z pomocą mediatorów, co będzie szczególnie użyteczne w najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Ponadto urzędnik będzie musiał umożliwić obywatelowi uzupełnienie dokumentacji potrzebnej do pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zanim ten wniosek odrzuci. Mało tego, sam będzie musiał wskazać, że dokumentów brakuje! Działania urzędów mają być też jak najmniej uciążliwe dla obywateli, a więc koniec z kompletowaniem dokumentacji według urzędniczego widzimisię.

Ponadto sprawy nie będą już krążyły między urzędami (jeśli klient odwoła się od decyzji w pierwszej instancji, będzie mógł zażądać, by druga instancja rozstrzygnęła jego sprawę, a nie kierowała z powrotem do pierwszej). Jeśli decyzja się obywatelowi nie spodoba, będzie mógł zaskarżyć ją do sądu administracyjnego, który na jej rozpatrzenie będzie miał 30 dni.

ZOBACZ TEŻ: Nawet 200 tys. firm może wyjść z szarej strefy dzięki zmianom w ZUS

To jeszcze nie wszystko. Od 1 czerwca urząd będzie mógł odstąpić od kary administracyjnej, a niekiedy wręcz będzie musiał to zrobić. Chodzi tu o czyny o znikomej szkodliwości, od których przedsiębiorca w dodatku odstąpił. A jeśli już kara zostanie nałożona, będzie musiała być proporcjonalna do uchybienia. Jeśli zaś urząd będzie załatwiał naszą sprawę zbyt opieszale, będziemy mogli go ponaglić. Ponaglenie takie będzie musiało zostać rozpatrzone w ciągu siedmiu dni.

Źródło: komunikat prasowy Ministerstwa Rozwoju

tagi: KPA zmiany
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: