SuperBiz prawo przedsiębiorcy Upominki, świąteczne imprezy i premia. Warto docenić pracowników w Święta

Upominki, świąteczne imprezy i premia. Warto docenić pracowników w Święta

21.12.2016, godz. 09:00
Doceń pracowników w święta
foto: SHUTTERSTOCK

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym firmy obdarowują swoich pracowników. To najlepszy sposób, by pokazać, że są ważni i doceniani. Taka dodatkowa gratyfikacja to również motywacja pracownika do efektywniejszego działania.

Każdy lubi dostawać prezenty, a w pracy jedną z nielicznych okazji do tego jest właśnie Gwiazdka. Co roku więc szefowie firm starają się swoim pracownikom zrobić miły świąteczny dodatek do pensji. Pomysłów na to jak nagrodzić zespół jest wiele. Do najpopularniejszych należą bony i talony do zrealizowania w określonych punktach czy paczki świąteczne.

Upominek dopasowany do potrzeb
Z bonów upoważniających do zrobienia zakupów w wybranym super lub hipermarkecie, nie wszyscy będą zadowoleni. Dlatego warto podarować prezent, który pozwala na wolność wyboru, czyli karty przedpłacone. Mają one formę tradycyjnych kart płatniczych. Pracownik wraz z kartą otrzymuje swobodę w doborze prezentu, a środki, które otrzymał, może wydać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. O wysokości doładowania decyduje pracodawca.
Dobrym rozwiązaniem są również vouchery na weekendowe pobyty dla pracownika z rodziną - sprawią one nie tylko ogromną radość, ale pozwolą na naładowanie energią do pracy.

Świąteczna impreza
To doskonała okazja do spotkania się pracowników poza miejscem pracy a przede wszystkim do zacieśniania kontaktów, poznawania pozostałych współpracowników oraz dobrej zabawy. Świąteczne przyjęcia można zorganizować w postaci uroczystej kolacji czy kameralnego spotkania w restauracji. Zaproszenie pracowników do eleganckiego miejsca jest symbolicznym gestem podziękowania za mijający rok pracy, za wkład wniesiony w rozwój firmy. Docenieni pracownicy bardziej angażują się w pracę oraz są efektywniejsi. Inną opcją świątecznego spotkania może być wspólne wyjście na kręgle, bilard czy moto- imprezę w wyścigowym stylu. Jednym słowem zawody, a na koniec oficjalne wręczenie pucharów dla zwycięzców, podium, lampka szampana dla wszystkich uczestników i prezenty pod choinką. Takie spotkanie można tez połączyć np. z warsztatami kulinarnymi. Luźna atmosfera pozwala na spokojną rozmowę, zabawę i zintegrowanie całego zespołu. To również dobra forma dopieszczenia pracowników i sprawienia, że pomyślą nieco cieplej o swoim miejscu pracy.

Premia świąteczna
Nie ma co się oszukiwać premia świąteczna ucieszy każdego pracownika i zmotywuje go do lepszej pracy. Święta to czas wydatków, dlatego dodatkowe pieniądze będą dużym zastrzykiem finansowym dla naszego portfela. Ponadto premia daje pracownikowi możliwość decydowania na co ją wyda.

Elastyczne godziny
Przed świętami wszyscy jesteśmy zabiegani. Aby ułatwić pracownikom pogodzenie obowiązków zawodowych i prywatnych warto w okresie przedświątecznym wprowadzić elastyczne godziny pracy. Takie udogodnienie z pewnością spotka się z wdzięcznością ze strony pracowników, którzy będą mogli na chwile wyskoczyć z pracy i kupić prezenty.

Dzień wolny lub krótszy
Co prawda w tym roku Wigilia wypada w sobotę, ale to wcale nie oznacza, że nikt tego dnia nie pracuje. Pracodawca może jednak uznać 24 grudnia za dzień wolny i tak zorganizować zadania, aby zatrudnieni mogli bez przeszkód spędzić Wigilię w domu. Może też skrócić czas pracy o kilka godzin, aby pracownicy zdążyli przygotować wieczerzę wigilijną. Takie gesty na pewno docenią wszyscy.

autor: Maria Olczak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: