SuperBiz wiadomości 500 plus osłabi finanse państwa. Deficyt sięgnie prawie 60 mld zł

500 plus osłabi finanse państwa. Deficyt sięgnie prawie 60 mld zł

22.08.2016, godz. 12:18
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

W 2017 r. deficyt budżetu państwa wyniesie prawie 60 mld zł. To o blisko 5 mld więcej, niż przewidziano na ten rok.

Budżet państwa na przyszły rok będzie pierwszym zaprojektowanym przez rząd PiS. Według informacji uzyskanych przez „Puls Biznesu” ministerstwo finansów przewiduje, że jego deficyt przekroczy 59-59,5 mld zł. To oznacza, że będzie o blisko 5 mld zł wyższy niż ten, który zapisano w budżecie państwa na ten rok.

Ministerstwo ma możliwość zaproponowania nowelizacji ustawy budżetowej, gdyby wyższy deficyt budżetowy stwarzał ryzyko, że „cały sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotuje dziurę większą niż limity przyjęte w UE”.

Zobacz także: Znamy szczegóły planu Morawieckiego. Co rząd chce zrobić do 2020 r.

„Na przyszły rok zaplanowano, że do kasy państwa wpłynie 324 mld zł, o ponad 10 mld zł więcej niż wynosi prognoza na ten rok. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną bez zmian, mają wzrosnąć o 11 proc. do 143 mld. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków. Przyszłoroczne dochody wesprze też umiarkowana inflacja” – czytamy w „PB”. 

Wyższe dochody planowane przez ministerstwo wydatków nie wystarczą jednak do tego, by pokryć jeszcze wyższe wydatki. Istotny wpływ na ich wysokość będzie miała wypłata świadczeń 500 plus oraz planowane obniżenie wieku emerytalnego. „Same świadczenia dla rodzin mają kosztować w skali roku 22,5 mld zł, a do tego trzeba dodać uszczuplenie wpływów do FUS o około 2 mld zł, które przyniesie zaplanowana na październik obniżka wieku emerytalnego” – pisze „PB”. Do tego trzeba dodać podwyżki w budżetówce (1,4 mld zł) i kilka miliardów na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych – wylicza gazeta.

Może Cię zainteresować: Rząd za obniżeniem wieku emerytalnego. Od 1 października 2017 pracujemy krócej

Dziennik podkreśla, że w dokumencie, który we wtorek (23.08.) będzie omawiany przez rząd, widać, że szef resortu finansów „zdjął różowe okulary i obciął prognozy wzrostu PKB w tym i przyszłym roku", przyjmując, że „gospodarka urośnie w tym roku o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,6 proc.”.

Źródło: „Puls Biznesu”, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: