SuperBiz wiadomości Afera korupcyjna przy zakupie Dolphinów. Nowa umowa odłożona na czas nieokreślony

Afera korupcyjna przy zakupie Dolphinów. Nowa umowa odłożona na czas nieokreślony

02.08.2017, godz. 15:15
okręt.
foto: Wikipedia

Afera korupcyjna, związana z podpisaniem umowy na zakup przez Izrael drugiej transzy okrętów podwodnych AIP Dolphin 2 od niemieckiego koncernu ThyssenKrupp, kładzie się cieniem na dobre relacje handlowe zamieszanych w nią krajów. Podpisanie nowego kontraktu na kolejne okręty między Niemcami i Izraelem zostało przesunięte w czasie, póki co na czas nieokreślony – podał portal defence24.pl, powołując się na informacje izraelskich mediów.

Jak czytamy w portalu defence24.pl, niemiecki koncern TKMS dostarczył Izraelowi już pięć okrętów podwodnych z napędem elektrycznym – diesel. Tamtejsza marynarka wojenna wykorzystuje obenie trzy jednostki klasy Dolphin i dwa typu AIP Dolphin 2. W 2018 r. planowane jest zaś wprowadzenie kolejnego okrętu AIP Dolphin 2.

W ciągu najbliższego tygodnia Izrael miał podpisać protokół ustaleń MOU (memorandum of understanding) w celu zamówienia kolejnych trzech takich jednostek w koncernie TKMS, jednak jak donosi izraelski dziennik Haaretz zawarcie umowy zostało przesunięte w czasie – póki co na czas nieokreślony.

Wszystko przez aferę korupcyjną, związaną z podpisaniem umowy na drugą transzę okrętów podwodnych AIP Dolphin 2. W Izraelu i Niemczech prowadzone są obecnie śledztwa, na skutek podejrzeń wobec bardzo wysoko postawionych urzędników, m.in. byłego izraelskiego premiera Benjamina Netanyahu. Jak donoszą izraelskie media, przypuszcza się, że w ramach rewanżu za zawarcie umowy nabycia trzech okrętów podwodnych typu Dolphin, niemiecki koncern ThyssenKrupp zatrudnił na bardzo dobrze płatnym stanowisku kuzyna i jednocześnie osobistego doradcę prawnego Netanyahu – Davida Shimrona.

Sprawdź także: Polska Marynarka Wojenna chce kupić trzy okręty podwodne za 10 mld zł

Czytaj też: Auschwitz-Birkenau. Niemcy wykorzystali do pracy 300 tys. niewolników [ZDJĘCIA]

Zobacz również: PGZ chce budować okręty wojenne razem z Saabem

Źródło: defence24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: