SuperBiz wiadomości Aż 61 proc. Polaków chce zakazu handlu w niedziele!

Aż 61 proc. Polaków chce zakazu handlu w niedziele!

29.09.2016, godz. 13:30
zakupy w niedzielę
zakupy w niedzielę foto: Super Express

Zaskakujące wyniki sondażu ws. wprowadzenia zakazu handlu w niedziele publikuje CBOS. Choć można by się spodziewać, że większość Polaków będzie się opowiadała za nieograniczaniem ich zakupowej swobody, to jest inaczej. Aż 61 proc. badanych deklaruje, że popiera projekt „Solidarności”!

Na początku września „Solidarność” złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Z zakazu byłoby wyłączonych kilka tzw. handlowych niedziel, m.in. przed Bożym Narodzeniem, a w każdy ostatni dzień tygodnia mogłyby działać choćby kioski, apteki i stacje benzynowe czy też wszystkie te placówki, w których będzie pracował sam właściciel, tak jak to jest obecnie w przypadku świąt ustawowo wolnych od pracy. Projekt popiera aż 61 proc. Polaków, 32 proc. jest mu przeciwnych – wynika z danych CBOS.

ZOBACZ TEŻ: Zakaz handlu w niedzielę. Błogosławieństwo czy wyzysk

To samo badanie pokazuje, że zakupy w niedziele robi niemal połowa badanych. Najczęściej są to osoby w wieku 25-44 lat, mieszkające w dużych miastach, niepracujące w systemie zmianowym. Najrzadziej do sklepów w niedziele chodzą ludzie starsi. Kto częściej popiera projekt „Solidarności”? W większości są to kobiety, a wśród branż pracownicy usług. Do największej grupy przeciwników wprowadzenia nowych regulacji zaliczają się właściciele firm oraz przedstawiciele kadry kierowniczej.

ZOBACZ TEŻ: Zakaz handlu w niedzielę coraz bliżej

Jak można się spodziewać, na podejście do projektu „Solidarności” ma też wpływ religijność badanych. Pomysł ograniczenia handlu w niedziele częściej popierają ci, którzy deklarują, że uczestniczą w nabożeństwach religijnych, z kolei niepraktykujący nieco częściej odrzucają pomysł „S”. Na poparcie (bądź nie) nowego prawa mają też wpływ sympatie polityczne. Aż 75 proc. z tych, którzy są za zakazem handlu w niedziele, to sympatycy partii o poglądach prawicowych.

Źródło: rmf24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: