SuperBiz wiadomości Brexit. Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? [MINUTA PO MINUCIE]

Brexit. Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? [MINUTA PO MINUCIE]

22.06.2016, godz. 21:43
BREXIT okładki gazet
City AM foto: Archiwum

O godz. 8:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpoczęło się referendum, podczas którego Brytyjczycy zadecydują o losie Unii Europejskiej. Urny zostaną zamknięte o godz. 23:00 naszego czasu, a w piątek poznamy wyniki głosowania. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego ważnego wydarzenia.

ABY ODŚWIEŻYĆ, KLIKNIJ F5

22.00 W Wielkiej Brytanii zegary wskazują godzinę 21.00, co oznacza, że Brytyjczycy mają jeszcze godzinę, aby oddać głos w referendum. Jego wyniki będą znane dopiero jutro, najpewniej ok. godz. 8.00-9.00 naszego czasu.

***

Na dziś kończymy już naszą relację na żywo. Cieszymy się, że śledziliscie ją z dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy. Bądźcie z naszym portalem już od rana. Przedstawimy Wam nie tylko wyniki brytyjskiego referendum, ale i inne ważne wydarzenia ze świata finansów. Życzymy dobrej nocy. Być może jutro obudzimy się w zupełnie nowej UE. Do zobaczenia rano!

21:51 Policja ustaliła, że incydent z Huddersfield nie miał nic wspólnego z referendum - zatrzymano 19-latka, który dopuścił się napści. Lokal wyborczy został na powrót otwarty, z powodu jego zamknięcia brytyjskie referendum nie będzie przedłużone - "The Guardian".

21:43 Polskie MSZ ma sygnały, że Wielka Brytania jednak pozostanie w Unii. - Otrzymuję informacje cząstkowe, ale ich znakomita większość jest pozytywna - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

21:41 Koszmar przed jednym z lokali wyborczych w angielskim Huddersfield. Tuż przy wejściu znaleziono mężczynę, który został dźgnięty nożem. Policja zamknęła lokal na pół godziny, aby móc zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia. Życiu rannego nic nie zagraża, nie ma też informacji, by sytuacja miała jakikolwiek wpływ na wydłużenie referendum - "The Independent".

21:25 Wyniki brytyjskiego referendum mogą być znane jutro już około godz. 8.00. A zostaną ogłoszone w Manchesterze w takich oto "okolicznościach przyrody":

21:21 Tvn24.pl przestrzega przed tzw. efektem domina. Jesli Wielka Brytania opuści Unię Europejską w jej ślad mogą pójść kolejne państwa. Listę otwiera Holandia, która patrzy na swoje członkostwo w UE podobnie jak Brytyjczycy. Po niej mogliby być Szwedzi i Duńczycy, którzy uważają, że Unia za bardzo ingeruje w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw członkowskich i chcieliby renegocjować warunki swojego członkostwa w UE. Za nimi mogliby pójść Francuzi, Niemcy i Austriacy.

21:00 Lokale wyborcze na Wyspach zostaną zamknięte równo za dwie godziny.

20:57 Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, uważa, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, będzie to stanowiło nie lada wyzwanie dla prawników. Faktycznie, coś takiego jak procedura opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo członkowskie nie istnieje, a wyjście Brytyjczyków byłoby pierwszym takim przypadkiem w hsitorii.

20:44 Doniesienia o wysokiej frekwencji pojawiają się w kontekście całej Wielkiej Brytanii. W Bristolu mogło zagłosować nawet 75 proc. uprawnionych! - "The Guardian".

20:40 Sprawdźmy, jak wyceniane są waluty. Złoty, niestety, nieznacznie się osłabił. Więcej płacimy za dolara, euro i franka, mniej za funta, co może oznaczać, że inwestorzy jednak węszą Brexit. Tak ceny walut kształtowały się o godz. 15:30:

dolar: 3,82 zł
euro: 4,35 zł
funt brytyjski: 5,69 zł
frank szwajcarski: 3,99 zł

Tak kształtują się obecnie:

dolar: 3,84 zł
euro: 4,37 zł
funt brytyjski: 5,68 zł
frank szwajcarski: 4,01 zł

20:23 Sparaliżowany jest już nie tylko Dworzec Waterloo, ale i cały Londyn. Na zalanych stacjach metra tłumy, ludzie panikują, że nie zdążą dojechać do "swoich" lokali wyborczych na głoswanie - podaje "The Guardian".

19:48 Z powodu ulewnych opadów nie działa Dworzec Waterloo, jeden z największych i najbrdziej obleganych w Londynie. Ludzie kłębią się na stacji, nie wiedząc, co mają ze sobą zrobić. Problem w tym, że dworzec jest ogromnym węzłem przesiadkowym dla osób, które mieszkają pod Londynem, do którego dojeżdżają do pracy. Ci, którzy chcieli zagłosować po powrocie do domu, mają teraz nie lada zmartwienie. Ludzie, którzy utknęli na dworcu, zamieszczają zdjęcia gigantycznych tłumów na Twitterze, skarżąc się, że nie zdążą zagłosować.

19:28 Brytyjczycy mają jeszcze 3,5 godziny, aby oddać głos w referendum. Gdyby to nasi czytelnicy decydowali o przyszłości Wysp w Unii, zagłosowaliby za ich pozostaniem we wspólnocie. Tak wynika z naszej sondy, w której, wg. stanu na godz. 19.30, 53 proc. z Was opowiada się za UE ze Zjednoczonym Królestwem, zaś 47 proc. jest przeciw obecnemu stanowi rzeczy. Jesli jeszcze nie zagłosowaliście, wciąż macie taką możliwość. Wystarczy kliknąć tutaj >>>

19:21 Zaskakująco wysoka frekwencja w Irlandii Północnej. Do urn poszło, według przecieków, nawet 70 proc. upoważnionych do głoswania. W Szkocji podobnie. Zagłosować mogło 70-82 proc. wyborców. Najpewniej mieszkańcy tych regionów Wielkiej Brytanii są w większości za pozostaniem Zjednoczonego Królewstwa w Unii - podaje "The Independent".

18:53 "The Guardian" publikuje zdjęcie brytyjskiej karty do głosowania, przypomiminając jednocześnie, że głosujący nie ufają ołówkom, o czym pisaliśmy wcześniej:

18:17 - Wszyscy jesteśmy Brytyjczykami i trzymamy kciuki za ten wynik - mówi przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, cytowany przez gazeta.pl. Oczywiście, wyraża on swoje poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

18:07 Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie poznamy wyniki brytyjskiego referendum. Ich ogłoszenie odbędzie się na pewno jutro w Manchesterze, ale o której godzinie? Tego jeszcze nie ustalono. Brytyjska PKW podała jedynie, że będzie to "koło śniadania" - relacjonuje bbc.com.

18:01 Jeśli jesteś z Ugandy, ale mieszkasz w Gibraltarze, możesz zagłoswać w brytyjskim referendum - pisze "The Wall Street Journal", wskazując paradoks - oddać swój głos mogą bowiem mieszkańcy brytyjskiej Wspólnoty Narodów, którzy mają mało wspólnego z którymkolwiek z europejskich krajów, a decydują o przyszłosci całej Unii.

Tymczasem głosu nie może oddać 72-letni aktor John Rhys-Davies, kitóry grał krasnoluda Gimliego we "Władcy Pierścieni". Rhys-Davies urodził się wprawdzie w Anglii, ale od 30 lat mieszka na Wyspie Man na Morzu Irlandzkim, która nie wchodzi w skład Wspólnoty Narodów. Według brytyjskiego prawodawstwa Rhys-Davies za długo mieszka poza Wielką Brytanią, by móc dziś oddać swój głos. - To niesprawiedliwe - żali się aktor w "The Wall Street Journal".

17:50 Okazuje się, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, sama może się rozpaść! Szczegóły po kliknięciu w poniższą grafikę:

17:41 Brytyjczycy obawiają się fałszerstwa referendalnego! Tradycjnie w lokalach wyborczych na Wyspach wyłożone są ołówki. Mieszkanka jednego z miast zgłosiła ten fakt na policję, twierdząc, że to skandal, iż komisje nie wydają długopisów, bo ołówek można łatwo zmazać z papieru! Tymczasem odpowiednik naszej Państwowej Komisji Wyborczej zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie, by do urny udać się z własnym długopisem i zaznaczyć nim swój wybór - podaje "The Independent". Cała ta sytuacja brzmi znajomo, prawda?

17:25 A w naszym superbizowym referendum do głosu znów dochodzą eurosceptycy. Wprowadzie nadal prowadzą przeciwnicy Brexitu (52 proc.), ale ich przewaga maleje. Aby zagłosować, wystarczy kliknąć tutaj >>>

17:20 GPW już po zamknięciu. Dzień zakończony "na zielono", co pośrednio może wskazywać na to, że Wielka Brytania pozostanie w Unii:

17:16 Część Brytyjczyków, którzy przebywali poza swoim krajem i chcieli przyjechać specjalnie na referendum, skarży się na Twitterze, że nie zdążą na głosowanie z powodu strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego:

"Utknąłem w Barcelonie przez strajk francuskich kontrolerów, a chcę zagłosować"

"Chciałem, by Wielka Brytania opuściła Unię, ale francuscy kontrolerzy zagłosowali za mnie za zostaniem we wspólnocie"

17:08 Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, po raz kolejny wyraziła nadzieję, że Wielka Brytania jednak pozostanie w UE. Na pozostanie wyspiarzy w Unii liczy też rzecznik rządu, Rafał Bochenek. - Siłą Europy jest Unia Europejska. Niezależnie od tego, że bardzo często na forum UE mamy odmienne zdanie, to ważne jest, abyśmy potrafili usiąść do jednego stołu i porozmawiać o problemach. O tym, że UE wymaga zmian, reformy mówi się od wielu miesięcy, a nawet lat. Wierzymy w to, że to dzisiejsze wydarzenie na Wyspach Brytyjskich będzie mocnym sygnałem dla Europy, że UE potrzebuje zmian i reformy - powiedział dziś w Sejmie Bochenek.

16:38 Warto zaznaczyć, że dziś na Wyspach Brytyjskich pogoda jest wręcz koszmarna. Od rana leje deszcz, występują loklane podtopienia. Brytyjskie media obawiały się, że taka pogoda może zniechęcić ludzi do głosowania. Brytyjczycy wyruszyli jednak do urn i jak na razie wszystko wskazuje na to, że pozostaną w Unii.

16:23 Bankier.pl zamieścił republikację ciekawego postu z Twittera. Według niego dzisiejsze referendum jest zaledwie drugim organizowanym na Wysapch w ciągu 20 lat. Dane te zestawiono z kilkoma innymi państwami. Warto zwrócić szczególną uwagę na Szwajcarię:

16:15 Według najnowszych danych zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE mają 10 punktów procentowych przewagi nad przeciwnikami. Proporcje rozkładają się 55 proc. do 45 proc. - podaje "The Independent".

16:07 Bez względu na wynik dzisiejszego referendum, to koniec UE, jaką znamy - złowieszczy Klub Jagielloński.

16.03 Zło Unii Europejskiej ma symbolizować potwór imieniem Brusselo. "Taki potwór nie istnieje" - przekonuje swoich czytelników "The Guardian", który jasno opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

15:56 Wśród naszych czytelników liczba zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE wzrasta. Teraz proporcje rozkładają się 55 proc. do 45 proc. na korzyść euroentuzjastów. Prypominamy, że głosować można tutaj >>>

Jeśli z kolei chcecie wiedzieć, dlaczego do dzisiejszego referendum w ogóle doszło, kliknijcie tutaj >>>

15:50 Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, będzie to spędzało sen z powiek wszystkim inwestorom, którzy planują kupić złoto. Ten cenny kruszec może zdrożeć do nawet 1,4 tys. dolarów za uncję, czyli do ok. 5,35 tys. zł za 30 gramów!

15:39 Umacnianie się złotego może być znakiem, że Brexitu jednak nie będzie - prognozuje tvn24bis.pl.

15:35 Spora część Brytyjczyków chyba nie traktuje dzisiejszego referendum zbyt poważnie. Brytyjskie media prześcigają się w publikacji zdjęć... psów, które brytyjscy obywatele przyprowadzają ze sobą do lokali wyborczych. Zdjęciami tymi zalany jest też Twitter:

15:28 Kredytobiorcy walutowi mogą na razie odetchnąć z ulgą. Waluty tanieją:

dolar: 3,82 zł
euro: 4,35 zł
funt brytyjski: 5,69 zł
frank szwajcarski: 3,99 zł

15:24 Jak podawaliśmy rano w naszej relacji, Elżbieta II oceniła, że ewentulane opuszczenie UE przez Wielką Brytanię byłoby wstydem dla Brytyjczyków. Wyjaśniamy, co może stać za taką wypowiedzią. Przeczytajcie koniecznie:

Ile na Brexicie straci królowa brytyjska? [GALERIA] >>>

15:21 Czas przenieść się na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dzisiejsze referendum nie niepokoi inwestorów. Indeksy na zielono:

15:15 Nasi czytenicy jasno opowiadają sie za postaniem Weilkiej Brytanii w UE. Wg stanu na godzinę 15.00, aż 53 proc. z Was uważa, że wyjście z Unii byłoby złą decyzją. 47 proc. popiera opuszczenie wspólnoty. Jesli jeszcze nie głosowaliście w "naszym" referendum, serdecznie do tego zachęcamy. Pole do głosowania znajdziecie po kliknięciu w poniższą grafikę: