jedzenie, zakupy

i

Autor: East News

Ceny idą w górę. Szykują się drogie święta

2017-12-12 14:07

Ceny rosną na potęgę. Więcej płacimy za żywność, mieszkanie, transport, kulturę. Tańsze są tylko: odzież, obuwie i telekomunikacja. Zatem świąteczne zakupy mogą kosztować krocie.

Ceny rosną na potęgę – taki wniosek płynie z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak podaje GUS ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły o ponad 2,5 proc. rok do roku i były wyższe o 0,5 proc. w porównaniu z październikiem.

Zobacz: Coraz więcej Polaków robi zakupy przez internet

W bardziej uszczegółowionym zestawieniu roczne statystyki wyglądają następująco: o 1,1 proc. podrożała żywność, o 1,6 proc. więcej płacimy za transport, natomiast o 0,2  proc. więcej kosztują mieszkania.

A co wyraźnie podrożało w  listopadzie? Najbardziej poszły w górę ceny żywności. Największy wzrost ceny zanotowano w w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 4,9 proc., w tym jaja – o 30,0 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 1,4 proc., sery i twarogi – o 0,7 proc., a mleko – o 0,3 proc.), warzywa zdrożały o 3,1 proc. Więcej płaciliśmy też za tłuszcze: 1,1 proc. za masło i 0,9 proc. za tłuszcze roślinne. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso - przeciętnie o 0,2 proc. Amatorzy mocniejszych trunków też musieli więcej wydać na zakupach – ceny napojów alkoholowych i tytoniu poszły w górę o 0,2 proc.

Polecane: Trendy zakupowe Polaków

W listopadzie więcej płaciliśmy też za transport -  ok. 1,6 proc. Powód? Wyższe ceny paliw o blisko 3 proc.  (olej napędowy był droższy o 3,3 proc., benzyna o 2,8 proc. i gaz ciekły o 2,7 proc.).

W górę poszły też koszty leczenia. Za dentystę trzeba było zapłacić 0,4 proc. więcej, a za inne usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny o około 0,3 proc. więcej. O 0,2 proc. zwiększyły się ceny usług szpitalnych.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w listopadzie br. wzrosły o 0,6 proc.. Odnotowano wzrost cen książek (o 2,6 proc.) oraz opłat radiowo-telewizyjnych (o 1,5 proc.). Wzrosły ceny usług związanych z rekreacją i sportem (o 0,3 proc.). Więcej niż w październiku br. konsumenci płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 0,2 proc, w tym za granicą – o 1,3 proc., przy spadku cen turystyki zorganizowanej w kraju – o 0,8 proc.).

Co jest tańsze? Niewiele mniej płacimy za odzież i obuwie (0,3 proc. mniej) i łączność (sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,2 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,2 proc.).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze