SuperBiz wiadomości Duda: "Nie wycofuję się z obietnic". A rząd Szydło odwleka je w czasie

Duda: "Nie wycofuję się z obietnic". A rząd Szydło odwleka je w czasie

29.04.2016, godz. 14:07
Andrzej Duda
Andrzej Duda foto: EAST NEWS

Na spotkaniu z mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie wycofuje się z obietnic wyborczych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku. Jak w praktyce wygląda realizacja tych zapowiedzi? PiS już nie obstaje twardo przy powrocie do dawnego wieku emerytalnego, a kwotę wolną od podatku planuje podnieść - do obiecanych 8 tys. zł, dopiero w 2021 roku.

Mieszkańcy miejscowości na Dolnym Śląsku usłyszeli od głowy państwa, że pomimo wysiłków samorządów lokalnych, nie są one w stanie same poradzić sobie z podniesieniem poziomu życia mieszkańców. - Dlatego muszą być prowadzone programy rządowe wspierające możliwości rozwojowe obywateli - przyznał prezydenta Duda.

Czytaj też: Ziobro zagoni więźniów do pracy? Szykuje się rewolucja

Jedną z form pomocy według Andrzeja Dudy jest program "Rodzina 500+".

Mała reforma emerytalna
- Ani pani premier, ani ja jako prezydent nie mamy zamiaru na tym poprzestać - zaznaczył. Prezydent przypomniał, że zgodnie z obietnicą wyborczą złożył w Sejmie projekty obniżające wiek emerytalny i podnoszący kwotę wolną od podatku.

- Ani rząd, ani tym bardziej ja się z moich zobowiązań nie wycofuję. Rzecz jasna obecnie minister finansów wie, jaką ma sytuację budżetową, wie, jaką sytuację w finansach publicznych i budżecie ma pani premier. Będą realizowali program. Jestem co do tego przekonany - zapewnił Duda.

Choć nad projektem przywracającym dawny wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 pracuje) pracuje sejmowa podkomisja, to coraz częściej ze strony rządu mówi się o innym rozwiązaniu - 61 lat dla pań i 66 lat dla panów. Ta pośrednia droga ma być częściowym spełnieniem jednej z głównych obietnic wyborczych, a jednocześnie nie zdemolować finansów państwa.

Realizacja za 5 lat
Jeszcze mniej realna do zrealizowania jest druga ważna obietnica wyborcza, o której mówiła Duda Bystrzycy Kłodzkiej. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8 tys. zł.

Sprawdź koniecznie: Które podatki sfinansują 500+? Miał być niższy VAT, są nowe daniny

- Niewykluczone, że trzeba będzie zrobić jakieś zmiany, by ją dostosować do panujących warunków. Ja ze swojej strony będę czynił wszystko, także wobec rządu i parlamentu, aby do obniżenia wieku emerytalnego doszło. Oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa finansów, całego systemu - zaznaczył Andrzej Duda.

I choć prezydent złożył własny projekt ustawy w tej sprawie, to ani w tym, ani w przyszłym roku PiS nie zrealizuje swojej zapowiedzi z kampanii wyborczej. Tymczasem autorski dokument ws. kwoty wolnej od podatku wyszedł od Ministerstwa Finansów. Resort chce stopniowo ją zwiększać o 1000 zł rocznie, począwszy od 2017 r. Czyli PiS spełni swoją wyborczą obietnicę najwcześniej w... 2021 r.

 

Źródło: PAP/Superbiz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: